Нова Європейська Комісія має відігравати вирішальну роль у забезпеченні готовності Європейського Союзу до процесу розширення. Про це заявила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції - Міністр юстиції України Ольга Стефанішина 5 грудня під час онлайн-участі у панельній дискусії саміту ЄС - Західні Балкани 2024: «Оновлений підхід до регіону», організованого аналітичним центром Friends of Europe у Брюсселі, Бельгія.
«Переконана, що нова Європейська Комісія зробить все можливе для якомога швидшого приєднання до ЄС нових членів, а також для того, щоб і сам Європейський Союз підготувався до розширення. У свою чергу всі ми, як країни розширення, повинні зробити свій внесок у цей процес настільки, наскільки це можливо. Всі ми повинні діяти як одне ціле, щоб зробити політику розширення успішною, головною геополітичною метою Європейського Союзу протягом цього десятиліття», – підкреслила Ольга Стефанішина.
Урядовиця наголосила, що, як країна-кандидат на вступ до ЄС, Україна робить усе можливе, аби забезпечити діалог та координацію з іншими країнами розширення.
«Ми дуже синхронізовані з Молдовою, але також робимо все можливе, щоб обмінюватися досвідом, знаннями та налагоджувати особисті контакти між урядами інших країн-кандидатів на вступ. Лише тиждень тому всі учасники переговорів зустрілися в Кишиневі, аби обговорити основні етапи та можливості процесу. Ми також очікуємо на таку зустріч у Києві. Це динамічна взаємодія і координація, і я думаю, що ми всі служимо великій меті про більший, безпечніший, сильніший Союз, який захищає наші цінності, захищає демократію і безпеку на континенті. Йти до цієї мети пліч-о-пліч і підтримувати одне одного – це єдиний шлях, який приведе всіх нас до успіху», – зазначила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.
В контексті реалізації реформ у сфері дотримання верховенства права та принципів демократії, вона відзначила, що кроки, які наразі виконує Україна, є ключовою віхою на шляху вступу до ЄС та досягнення критеріїв членства.
«Для України збереження, зміцнення та розвиток демократії є елементом нашого виживання. Перед відкриттям розділів в межах першого переговорного Кластеру, Україна представить дорожні карти, зокрема у сфері верховенства права, функціонування демократичних інституцій та державного управління. Це буде стратегічне бачення країни перед вступом до ЄС щодо змінення та подальшого розвитку демократичних інституцій, верховенства права та антикорупційних зусиль», – наголосила Ольга Стефанішина.
Довідково
Саміт має на меті переосмислити діалог щодо розширення ЄС, зосередившись на процесах вступу західнобалканських країн на основі інклюзивного та інноваційного підходу. Крім того, саміт розглядає більш широкі питання наслідків розширення ЄС для довгострокових цілей Союзу.