• In English
 • Необхідні елементи «зеленого» курсу України - політична воля, ефективна стратегія, законодавчі стимули та підвищення обізнаності суспільства 

  У рамках створеної платформи «Green Deal Network» Держенергоефективності із Фондом ім. Г. Бьолля, Київ-Україна та понад 30 стейкхолдерами провели дискусію на актуальну тему: «Необхідні законодавчі рішення для прискорення «зеленого» курсу. Роль енергосервісу та біоенергетики».

  В обговоренні взяли участь представники Міненерго, Держенергоефективності, депутатського корпусу, Європейської Комісії, GIZ, PFAN, ЄБРР, Української асоціації енергосервісних компаній, Біоенергетичної асоціації України, Української водневої ради, Професійної асоціації екологів України, Асоціації енергоефективних міст України, Асоціації виробників теплової енергії на альтернативних видах палива, Офісу Амбасадора відновлюваної енергії, «DiXi Grouр», ГО «Екоклуб», ГО «Global 100 RE Ukraine», ГО «Екодія», Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН.

  Як відомо, завдання Європейської зеленої угоди щодо розвитку енергоефективної, низьковуглецевої, але сильної економіки – актуальні для України.

  «Зелений» курс відкриває широке поле можливостей для процвітання України. Це шлях для вирішення як енергетичних і екологічних питань, так і стимул для соціально-економічного розвитку, що сприятиме швидшому виходу з кризи після пандемії.

  Під час модерування заходу Костянтин Гура, в.о. Голови Держенергоефективності, окреслив найактуальніші питання у сфері енергоефективності та біоенергетики, які потребують нагального вирішення. Йдеться про необхідність прийняття законопроектів «Про енергетичну ефективність», щодо енергосервісу та щодо розвитку біоенергетики.

  «Минулого року Україна сплатила 7,5 млрд доларів США за імпорт газу, вугілля та нафтопродуктів. Це кошти, які могли б і мають залишитися в економіці країни. Для цього потрібно використати колосальний потенціал вітчизняної біоенергетики. І ми маємо пакет готових законодавчих рішень, які необхідно прийняти, - переконаний заступник Голови Держенергоефективності Юрій Шафаренко. – До речі, в Україні теплова енергія з альтернативних джерел енергії є дешевшою для споживача на 10%, ніж теплова енергія з газу».

  На заході точилася активна дискусія, під час якої учасники сфокусували увагу на таких питаннях:

  консолідація усіх зацікавлених сторін та політична підтримка законодавчих ініціатив у зазначених сферах;

  подальший розвиток енергосервісу як дієвого механізму залучення саме приватних інвестицій у підвищення енергоефективності близько 100 тис. бюджетних установ,  а також об’єктів комунальної сфери;

  прийняття законопроектів, щоб активізувати інвестиції в українську біоенергетику і припинити витрачати щороку 7,5 млрд доларів на імпорт газу, вугілля і нафтопродуктів, а саме:

  законопроект щодо стимулювання вирощування енергетичних рослин;

  законопроект щодо електронної торгівлі твердим біопаливом;

  законопроект щодо розвитку ринку біометану;

  законопроект щодо встановлення нульової ставки податку на СО₂ для установок на біопаливі;

  законопроект щодо розвитку ринку рідких біопалив.

  впровадження конкурентного ринку теплової енергії із доступом до мереж виробників енергії з відновлюваних джерел енергії;

  налагодження тісної постійної співпраці із місцевою владою та громадами для масштабування проєктів з енергоефективності;

  важливість якісного довгострокового енергетичного планування;

  широка роз’яснювальна робота у суспільстві про економічні вигоди  енергоефективності та «зеленої» трансформації.