• In English
 • «Неформальні» платежі у лікарнях мають бути припинені, — Сергій Дубров
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 12 грудня 2023 року о 16:33

  Усі українці можуть безоплатно отримати широкий спектр медичних послуг завдяки Програмі медичних гарантій. Однак практика неформальних платежів у медзакладах продовжує існувати. Ця практика підкріплюється «традиціями» та менеджментом медзакладів.

  «Така ситуація є абсолютно неприпустимою. НСЗУ повністю покриває медзакладам вартість лікування та реабілітації пацієнтів. Пацієнти мають право на безоплатні ліки та перебування у стаціонарі, а лікарі та медсестри отримують заробітну плату шляхом раціонального розподілу коштів керівництвом закладу. Вимагати кошти у пацієнта  — це злочин», — зауважив перший заступник Міністра охорони здоров’я Сергій Дубров.

  Для аналізу динаміки неформальних платежів було проведене дослідження проектом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я». За його результатами визначено, що пацієнти повідомляють про значне скорочення частоти і середніх розмірів неформальних платежів по всіх пріоритетних послугах порівняно з 2020 роком. Однак їх кількість залишається високою: кожен шостий пацієнт при пологах і кожен другий при інсульті сплачував неформально за лікарські засоби.

  Завдяки розширенню ПМГ та Національного переліку лікарських засобів з 2020 року вдвічі скоротилась кількість пацієнтів, які стикались із вказівкою придбати ліки власним коштом. За результатами дослідження, лише 23% пацієнтів вказали на таку причину неформальних платежів, тоді як у 2020 році — 48%. При цьому у 2023 році лише 3% пацієнтів стикнулись з безпосередньою вимогою платежів від медзакладу. 

  Нагадаємо, що всі витрати, повʼязані з лікуванням пацієнта в стаціонарних умовах, повністю покриваються пакетами Програми медичних гарантій. НСЗУ перераховує медзакладам кошти за кожного пролікованого пацієнта.