• In English
 • На 77-й Всесвітній асамблеї охорони здоров'я прийнято резолюцію щодо ментального здоров’я у часи війн та катастроф, ініційовану Україною, - МОЗ
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 30 травня 2024 року о 16:22

  Українська делегація на чолі з Міністром охорони здоров'я України Віктором Ляшком бере участь у роботі 77-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я у Женеві. 

  Під час цьогорічної асамблеї країнами-учасницями була консенсусом прийнята історична резолюція «Зміцнення ментального здоров'я та психосоціальної підтримки до, під час і після збройних конфліктів, природних і спричинених людиною катастроф, а також медичних та інших надзвичайних ситуацій», ініційована Україною, Нідерландами та групою держав-членів ВООЗ.  

  «Наше гасло — все для здоров'я, здоров'я – для всіх. Але у нас, українців, є й інше гасло – вижити у страшній війні, яку росія розпочала проти України. Вижити та захистити дітей, жінок від бомб і ракетних обстрілів. Коли ситуація, яка загрожує життю, як це відбувається зараз в Україні, стає буденністю – безпека стає пріоритетом, а здоров’я – привілеєм, — зазначив Міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко під час виступу на Асамблеї. — Я надзвичайно вдячний країнам, які тримають Україну у своєму порядку денному, згадуючи про цю невиправдану війну, засуджуючи російську агресію у своїх виступах і діях. Я надзвичайно вдячний всім країнам, які долучилися до роботи над проєктом спільної резолюції щодо ментального здоров'я та всім країнам-членам Асамблеї, які її підтримали! Прийнятий документ є важливим кроком на шляху до світу, де кожен має доступ до необхідної психологічної допомоги у найважчі моменти свого життя. Питання ментального здоров'я та психосоціальної підтримки будуть інтегровані в системи реагування на надзвичайні ситуації. Україна готова ділитися своїм унікальним досвідом у подоланні масштабних криз в ментальному добробуті нації, що виникають під час конфліктів, катастроф чи інших надзвичайних ситуацій».

  В межах прийнятої резолюції країни домовилися інтегрувати ментальне здоров'я та психосоціальну підтримку в системи реагування на надзвичайні ситуації. Ідеться про зміцнення ментального здоров'я та психосоціальної підтримки на всіх етапах надзвичайних ситуацій, зокрема, воєнні конфлікти, природні катастрофи та гуманітарні кризи. Це ті аспекти, які ми наразі враховуємо в Україні під час розбудови екосистеми психологічної підтримки в межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» з ініціативи першої леді України Олени Зеленської. 

  Майже всі люди, які постраждали від надзвичайних ситуацій, зазнають психологічного стресу, причому кожен пʼятий, ймовірно, матиме психічний розлад. Нова резолюція закликає до інтегрованих, якісних послуг у сфері ментального здоров'я, які будуть доступні всім, особливо у нестабільних і постраждалих від конфліктів районах. Вона закликає держави-члени реалізувати Комплексний план дій ВООЗ щодо ментального здоров'я на 2013–2030 роки, включаючи ментальне здоров'я та психосоціальну підтримку в заходи з підготовки до надзвичайних ситуацій, реагування та відновлення.  

  Резолюція підкреслює необхідність довгострокових інвестицій у послуги на рівні громади та міжсекторальної координації для покращення доступу до допомоги. Вона також наголошує на потребах у ментальному здоров'ї працівників охорони здоровʼя та гуманітарної сфери в цілому, які часто піддаються сильному стресу під час надзвичайних ситуацій.

  ВООЗ доручено надавати технічну підтримку, сприяти міжвідомчій координації, посилювати нарощування потенціалу та забезпечувати інтеграцію ментального здоров'я та психосоціальної підтримки у рамки підготовки та реагування на надзвичайні ситуації.  Прогрес буде відстежуватися за допомогою щорічних звітів до Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я з 2025 по 2031 роки, що забезпечить підзвітність і постійну увагу до питань, пов'язаних з ментальним здоров'ям у надзвичайних ситуаціях.

  Резолюція стала ініціативою України й Нідерландів за підтримки великої групи країн-членів ВООЗ. Прийнятий документ стане важливим кроком на шляху до світу, де кожен має доступ до необхідної допомоги у найважчі моменти свого життя. 

  Під час Асамблеї було проведено низку зустрічей, зокрема з єврокомісаром з питань охорони здоров’я Стеллою Кіріакідес, міністрами охорони здоров'я Великобританії, Нідерландів, Франції, Норвегії, Німеччини, Італії, Данії, Литви, Латвії, Естонії, Кіпру, Уругваю, а також представниками Глобального фонду та благодійної організації Direct Relief. На порядку денному посилення співпраці та нові проєкти, спрямовані на зміцнення та розвиток медичної системи України відповідно викликів війни та стратегічних планів розвитку.