• In English
  • МЗС: Учасники Конференції в Монреалі визначили ефективні механізми повернення полонених і депортованих українців
    Міністерство закордонних справ України, опубліковано 01 листопада 2024 року о 18:29

    30-31 жовтня у Монреалі, Канада, відбулася Конференція з питань гуманітарного виміру Формули миру, в якій взяли участь Міністр закордонних справ Андрій Сибіга, керівник Офісу Президента Андрій Єрмак, інші українські посадовці, а також високі представники понад 70 держав та міжнародних організацій.

    За підсумками Конференції учасники ухвалили Спільне комюніке. Його основний акцент — узгодження “Монреальського зобов’язання”. Документ відображає єдність принципів країн-учасників, підтверджує беззаперечну підтримку перемоги України та засуджує держави, які сприяють агресивним діям росії.

    На полях Конференції глава МЗС України Андрій Сибіга взяв участь у низці тематичних дискусій високого рівня та провів двосторонні зустрічі з міністрами закордонних справ Албанії, Беніну, Канади, Чилі, Коста-Рики, Парагваю, Норвегії та Швейцарії.

    У ході переговорів Міністр привернув увагу до недостатньої ефективності міжнародного гуманітарного права у забезпеченні належного захисту українських полонених. Він підкреслив необхідність пошуку шляхів примусу росії до дотримання зокрема Женевських конвенцій та Віденської конвенції.

    У перший день візиту Міністр провів у Канаді важливі зустрічі з українською громадою Монреаля, лідерами української діаспори в Канаді та керівництвом ІКАО.

    В рамках Конференції глава українського зовнішньополітичного відомства провів третю робочу сесію “Механізми, що примножують повернення”. Він заявив про необхідність створення механізмів, які компенсуватимуть недоліки нинішньої міжнародної системи, забезпечать повернення військовополонених та примусово депортованих дітей, а також гарантуватимуть притягнення винних до відповідальності за скоєні злочини.

    “Ми маємо докласти всіх зусиль, щоб міжнародні механізми повернення військовополонених, цивільних осіб та дітей нарешті запрацювати на повну силу. Союзники повинні запровадити ефективні санкції проти тих, хто ігнорує та саботує міжнародне право. Такі дії мають не лише засуджуватися, а й каратися”, — зауважив Міністр.

    У ході завершальної панельної дискусії високого рівня глава МЗС підкреслив, що за результатами Конференції учасники визначили необхідні інструменти, які зроблять повернення українських полонених більш ефективним, структурованим, масовим і безпечним.

    Андрій Сибіга наголосив, що російська агресія має глобальні наслідки та стосується не лише України. Він додав, що всюди, де катують військових і цивільних, страждають діти, де їх викрадають і руйнують їхні життя, це має бути негайно припинено.

    Під час виступу на підсумковій прес-конференції Міністр поінформував присутніх про деструктивну діяльність росії в ряді столиць з метою зірвати проведення Конференції. Глава МЗС наголосив, що це є свідченням того, наскільки важливим і нагальним є повернення українських військовополонених, незаконно утримуваних цивільних осіб та примусово депортованих дітей.

    Наприкінці виступу Андрій Сибіга підбив підсумки Конференції з питань гуманітарного виміру та підкреслив, що за результатами заходу Україна досягла конкретних результатів, яких чекають багато українських сімей.

    «У нас є конкретні зобов’язання. Ми створили мережу країн-партнерів, які пообіцяли надавати нам практичну допомогу задля прискорення повернення військовополонених, цивільних осіб та примусово депортованих дітей”, — зазначив він.

    Міністр окремо наголосив, що просто зараз у росії утримуються тисячі українських військовополонених, цивільних заручників і примусово депортованих дітей. москва відмовляє міжнародним спостерігачам і медикам у належному доступі до них, гарантованому міжнародним правом, а існуючі міжнародні інструменти, на жаль, не можуть захистити права наших людей.

    Він додав, що команда Президента України Володимира Зеленського постійно працює над тим, щоб повернути наших людей та забезпечити належне ставлення до них.

    «За підсумками переговорів одна з держав висловила готовність стати державою-покровителькою за Женевськими конвенціями для допомоги українцям у росії. Ми працюємо над тим, щоб це стало можливим», — додав він.

    Глава МЗС висловив глибоку вдячність країнам, які погодились стати посередниками для проведення переговорів з росією щодо повернення українських військовополонених, цивільних і дітей. Міністр наголосив, що такі країни стануть «безпечним шляхом додому» для наших співвітчизників.

    Андрій Сибіга окремо висловив вдячність канадській колезі Мелані Жолі за її гостинність, відданість справі повернення українських дітей та лідерство в успішному проведенні Конференції з питань гуманітарного виміру Формули миру.