• In English
 • МТОТ: Тенденцію успішної реінтеграції ВПО мають підхопити всі приймаючі громади

  15 серпня відбулася презентація спільного дослідження Міжнародної організації з міграції (МОМ), Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (МТОТ) та Міністерства соціальної політики (Мінсоцполітики) щодо ситуації внутрішньо переміщених осіб в Україні, яке охоплює другий квартал 2018 року.

  Внаслідок збройної агресії Російської Федерації на сході України, зареєстровано більше 1,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

  «Біда нас згуртувала. Місцеве населення зустріло нас з великим теплом. Вони нас розуміють, з нами співпрацюють», – зазначив один із переселенців – учасників опитування МОМ.

  У презентації взяли участь заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука, заступник Міністра соціальної політики Микола Шамбір, Голова Представництва МОМ д-р Томас Лотар Вайс, координатор програми надзвичайних ситуацій та стабілізації Представництва МОМ в Україні Естер Руїз де Азуа, представники посольств іноземних держав в Україні, міжнародних і вітчизняних гуманітарних організацій, ЗМІ та громадськості.

  Дані нового раунду дослідження МОМ вказують на високий рівень інтеграції ВПО в місцеві громади. Серед умов успішної інтеграції респонденти зазначають постійний дохід (66%), зайнятість (48%) і – дедалі частіше – «сім’ю та друзів у тому ж місці» (44%). Київ став тим місцем, де найбільша частка ВПО (90%) почуваються повністю або частково інтегрованими в місцеву громаду.

  «Завдяки ініціативі МТОТ започатковано програму надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання житла для ВПО та обладнання для ЦНАПів на умовах співфінансування. Ми маємо вже позитивні приклади, коли завдяки зусиллям місцевої влади у Маріуполі, Покровську почався процес забезпечення внутрішньо переміщених осіб. Наприклад, в Маріуполі 63 сім’ї вже отримали квартири. Тенденцію мають підхопити всі приймаючі громади України», – зазначив заступник Міністра Георгій Тука.

  Заступник Міністра соціальної політики України Микола Шамбір: «Порівняно з минулим роком ми бачимо стійку тенденцію збільшення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. І хоча дослідженням зафіксовано незначне зниження деяких показників, таких як рівень зайнятості та рівень доходів, порівняно з першим кварталом 2018, потрібно ще проаналізувати, що вплинуло на ці показники».

  Загалом більшість опитаних ВПО продемонстрували високий рівень задоволеності доступністю всіх базових соціальних послуг. ВПО були найбільше задоволені доступом до освіти (79%), адміністративних послуг (69%), задоволені можливості отримання пенсії та соціальної допомоги (68%), дещо менше задоволені доступністю медичних послуг (60%) і доступністю можливостей працевлаштування (53%). Стосовно задоволеності ВПО різними аспектами охорони здоров’я, більшість ВПО зазначали, що задоволені  близькістю медустанов (64%), їх зручністю (57%) та наявністю ліків (55%).

  Державна допомога ВПО є найчастіше згадуваним із джерел доходів домогосподарств ВПО, про це зазначили 56% опитаних. Іншими часто згадуваними джерелами доходів були заробітна плат (54%), пенсії за віком або вислугою років (34%) та соціальна допомога (27%). Частка респондентів, які отримують допомогу від держави, залишається великою. Це показує, що ВПО значною мірою продовжують покладатися на державну підтримку. Слід вказати, що державним бюджетом у 2018 році виділено 3 мільярди гривень на виплату ВПО щомісячної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

  За ініціативи Мінсоцполітики суттєво підвищено виплати цієї допомоги, в першу чергу, найбільш соціально незахищеним категоріям громадян – особам з інвалідністю, пенсіонерам, дітям, а також студентам.  Зріс розмір загальної суми допомоги на сім’ю; понад в 2 рази  збільшено виплати для багатодітних сімей (з 2400 грн до 5 тис. грн).

  Наразі вирішено питання доставки соціальних виплат додому особам з інвалідністю І групи та людям, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги.

  Разом з тим держава використовує й інші важелі соціальної підтримки ВПО, зокрема студенти ВПО мають можливість отримувати від держави соціальну стипендію. Змінами до законодавства у поточному році для ВПО спрощено механізм нарахування субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, що суттєво вирішує питання доступності оренди житла.

  Також слід зазначити, що результати дослідження демонструють, що ВПО продовжують залишатися на своєму місці проживання та не їдуть далі. У червні 2018 року 62% опитаних ВПО повідомили, що залишаються в нинішньому місці проживання понад три роки. У порівнянні з вереснем 2017 року спостерігається суттєве зростання частки ВПО, які висловили намір не повертатися навіть після закінчення конфлікту, а саме з 29% до 38%. Наміри шукати роботу за кордоном залишаються низькими: лише 1% ВПО повідомили, що вже знайшли роботу за кордоном і збираються їхати, тоді як 4% зазначили, що мають намір знайти роботу за кордоном невдовзі. Крім того, продовжує зростати рівень реєстрації ВПО (за рік на 1,2%), що свідчить про неухильний ріст довіри громадян з тимчасово окупованих територій до держави Україна.

  Довідково

  Дослідження «Національна система моніторингу ситуації з внутрішньо переміщеними особами в Україні» започатковано з березня 2016 року і має на меті підтримку Уряду України у зборі та аналізі інформації щодо соціально-економічних характеристик ВПО та їх домогосподарств, а також викликів, з якими вони стикаються.

  Дослідження проводиться за фінансової підтримки ЄС та ґрунтується на даних отриманих шляхом телефонного опитування, за результатами зустрічей з цільовою аудиторією та участі ВПО у фокус-групах різних напрямів.