
МОЗ: З початку року в Україні зареєстровано 2 025 нових випадків ВІЛ-інфекції та 669 випадків СНІДу
Щороку у третю неділю травня світ вшановує пам’ять людей, які померли від СНІДу. Це нагадування про те, наскільки важливою є боротьба з епідемією ВІЛ/СНІДу та запобігання новим випадкам інфікування.
З початку року в Україні зареєстровано 669 випадків СНІДу, 235 смертей, зумовлених СНІДом. Лікування ВІЛ-інфекції для усіх пацієнтів є безоплатним та адаптоване до ситуації в країні. Державна стратегія протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 р. передбачає створення та функціонування ефективних, інноваційних, гнучких систем надання якісних і доступних послуг із профілактики, виявлення, діагностування та лікування цих хвороб. Тому кожна людина, яка живе з ВІЛ, має доступ до діагностики та програм з лікування, отримує високоефективну АРВ-терапію.
Швидкі тести для діагностики дозволяють отримати результат вже через 15–30 хвилин. Пройти тестування на ВІЛ можна безпосередньо під час звернення до сімейного лікаря або у закладах охорони здоров’я, також тести для швидкої діагностики надають неурядові пацієнтські організації. Така діагностика безоплатна та конфіденційна, ці послуги входять до складу різних пакетів послуг Програми медичних гарантій. Знайти найближчий пункт тестування на ВІЛ або заклад видачі препаратів для лікування ВІЛ-інфекції, зокрема, для проведення доконтактної та постконтактної профілактики найближче від поточного місця знаходження людини, дому, роботи, місця навчання. Мапу можна переглянути за посиланням https://bit.ly/4eRmmgw
Позитивний тест на ВІЛ – це не вирок. Надійним способом тримати вірус під контролем є ліки. Це – антиретровірусна терапія (АРВ-терапія). Вже за кілька місяців після початку лікування рівень вірусного навантаження людини становитиме менш як 40 копій РНК/мл. Коли це триватиме щонайменше 6 місяців, ВІЛ перестане визначатися тестами й стане безпечним як для самої інфікованої людини, так і для інших.
На сьогодні в Україні 116 730 людей, які живуть з ВІЛ отримують антиретровірусну терапію: 96% із них мають невизначальний рівень вірусного навантаження. Це означає, що люди живуть звичним, повноцінним життям і не передають ВІЛ іншим. Це результат спільної роботи медичних працівників, пацієнтських організацій, міжнародних партнерів та пацієнтів. Наразі в країні наявні препарати для пацієнтів, які перебувають на АРТ.