• In English
 • МОЗ: Спалах гепатиту А на Вінниччині розслідується комплексно: від регіонального до національного рівня
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 24 жовтня 2023 року о 10:39

  У Вінниці зафіксовано спалах вірусного гепатиту А в одному із районів міста. 60 людей з підтвердженим діагнозом гепатит А госпіталізовані, серед них — 14 дітей. Також ще 14 пацієнтів перебувають під медичним наглядом та очікують підтвердження діагнозу. Постраждалі отримують всю необхідну медичну допомогу та залишаються під наглядом лікарів.

  Спеціалісти Вінницького обласного ЦКПХ перевіряють та досліджують усі можливі причини спалаху — від стихійних ринків до точок централізованого та децентралізованого водопостачання, забезпечують відбір зразків з навколишнього середовища та осередків захворювання. Зокрема, на лабораторне дослідження було відібрано 66 проб води (з громадських джерел питної води, приватних криниць, точок продажу питної води чи розподільчої мережі) — 53 з них вже перевірені та відповідають санітарним нормам.

  «Спалах гепатиту А на Вінниччині розслідується комплексно: від регіонального до національного рівня. Міністерство охорони здоров’я у співпраці з міжнародними партнерами має можливість забезпечити безоплатні щеплення проти гепатиту А у кожній області, як зараз у випадку спалаху. Завдяки співпраці МОЗ з ВООЗ та UNICEF на рівні країни є 13 тисяч доз вакцин проти гепатиту А, які були розподілені до ЦКПХ кожної області. У випадку зі спалахом на Вінниччині, в разі додаткової потреби, необхідну вакцину перенаправлять з резерву інших областей. Наразі в осередку спалаху в області працюють спеціалісти ЦКПХ, проводяться протиепідемічні заходи: встановлюється та перевіряється коло контактних осіб або тих, хто може бути потенційно інфікованим, фахівці відбирають проби на лабораторні дослідження з об’єктів довкілля та навколишнього середовища. Станом на сьогодні поки не встановлено епідеміологічного зв’язку чи єдиного джерела інфікування для цих випадків. До завершення епідеміологічного розслідування вкрай необхідно дотримуватись профілактичних заходів», — зазначив заступник Міністра охорони здоров’я, Головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін. 

   Фахівці Вінницького центру контролю і профілактики хвороб проводять епідрозслідування спалаху: вірусологічні, бактеріологічні та санітарно-хімічні дослідження питної води та навколишнього середовища у районі. Встановлюють коло контактних осіб, які могли потенційно постраждати внаслідок поширення інфекції, проводиться опитування хворих із вивчення можливого джерела інфікування. У лікарнях медики надають необхідний рівень медичної допомоги, проводять діагностичні лабораторні дослідження.

  Гепатит А — це вірусне захворювання, що вражає печінку та може мати як легкий, так і тяжкий перебіг. Вірус гепатиту А передається внаслідок вживання забруднених харчів або води, через недотримання особистої гігієни, а також у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї. Тому важливо пам'ятати про профілактику гепатиту А. Дотримання гігієни під час приготування їжі, як миття овочів і фруктів перед їжею, допоможе запобігти передачі вірусу через їжу. Не використовуйте воду з неперевірених джерел. Будь-яку не бутильовану воду слід обов’язково кип’ятити перед вживанням. Крім того, не забувайте про правила особистої гігієни: ретельне миття рук з милом і теплою водою після відвідування туалету, перед їдою і після контакту зі сміттям — допомагає уникнути та запобігти зараженню.


  Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів. Серед найпоширеніших симптомів: слабкість, підвищена температура, діарея, блювота, жовтяниця. Вакцини проти гепатиту А в Україні не входять до переліку безоплатних щеплень, однак їх можна купити в аптеках. Особливо важливо отримати щеплення проти гепатиту А дорослим, які працюють у закладах громадського харчування та підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних спорудах.