• In English
 • МОЗ разом з Мінекономрозвитку підготували рекомендації для підвищення ефективності закупівлі ліків за кошти місцевих бюджетів
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 22 грудня 2018 року о 14:47

  Міністерство охорони здоров'я спільно з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України підготували низку рекомендацій для закупівельників лікарських засобів, які виклали у спільному листі N 3301-04/55905-03/01.7/33810 від 19.12.2018.

  Документ розроблений на виконання рекомендацій Антимонопольного комітету України щодо захисту і формування конкурентного середовища в сфері закупівель лікарських засобів. До розробки рекомендацій були залучені відповідні департаменти Мінекономрозвитку і МОЗ, які мають значний досвід в організації публічних закупівель, а також ГО «Центр протидії корупції», «Трансперенсі Інтернешнл».

  Тисячі закладів охорони здоров’я по всій країні щороку проводять велику кількість закупівель лікарських засобів, обсяг яких оцінюється у понад 6 млрд грн, і не завжди роблять це ефективно.

  «Вже кілька років в Україні діють міжнародні закупівлі, які дають можливість МОЗ заощаджувати державні кошти і закуповувати більше ліків для українців. Ці ж рекомендації дозволять проводити медичні закупівлі на рівні областей більш ефективно, - каже заступник Міністра охорони здоров’я Ольга Стефанишина. - Втім, ми не лише даємо рекомендації, а й пропонуємо всім закупівельникам у медичній сфері ставити запитання і отримувати консультації від найкращих спеціалістів у цій сфері. Бо ефективні закупівлі - це наша спільна справа».

  Міністерства закликають замовників забезпечувати максимальну конкуренцію на торгах, особливо під час визначення предмета закупівлі, встановлення вимог до форми та дозування лікарського засобу. Наприклад, їм рекомендують прискіпливо аналізувати ціни на аналогічні лікарські засоби, а от встановлювати додаткові кваліфікаційні вимоги до учасника та якості предмета, які необґрунтовано обмежують конкуренцію, не радять. Такі дії можуть призвести до встановлення дискримінаційних умов закупівлі.

  «Я вірю в те, що рекомендації дозволять заощаджувати кошти в регіонах, а це призведе до можливості закупити більше лікарських засобів, і, як наслідок, лікувати більшу кількість людей. Це ще один крок до вдосконалення закупівель лікарських засобів», - зазначила Державний уповноважений Антимонопольного комітету України Світлана Панайотіді.

  Окрім того, замовникам радять визначати окремі частини лота щодо кожної МНН, а вартість лота має бути від 50 тис. гривень. Експерти вважають недоцільною вимогу гарантійного листа від виробника щодо поставки у визначені строки. В цьому вбачають потенційну корупційну складову. А от вимагати відшкодування збитків, в разі якщо учасник-переможець порушить умови договору про закупівлю, замовник має право.

  Оцінюючи строки поставок, варто врахувати можливі часові затрати постачальника, однак штучно не обмежувати конкуренцію на ринку. Водночас міністерства закликають замовників завчасно планувати, оголошувати закупівлі та визначати можливість поставки до сформованих заздалегідь графіків.

  «Успішність кожної окремої закупівлі та економія держави на ній багато в чому залежить від коректності вимог до постачальника: вони мають бути недискримінаційними, щоб не руйнувати конкуренцію, і водночас достатньо специфічними, щоб відбирати дійсно якісні товари й послуги. Дотримання цього балансу особливо важливо в сфері медичних закупівель», - пояснює перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.

  Зауважимо, що згідно зі статистикою Центру протидії корупції, регіональні лікарні закуповують онколіки до 4 разів дорожче ніж міжнародні організації.

  Нагадаємо, що 25 жовтня МОЗ зареєструвало ДП «Медичні закупівлі України» - майбутня централізована закупівельна організація, що спеціалізуватиметься на лікарських засобах та медичних виробах. Саме воно забезпечить створення центру закупівельної експертизи та буде допомагати регіонам підвищувати ефективність використання своїх місцевих видатків на закупівлю ліків і медвиробів.