• In English
 • МОЗ разом із партнерами евакуювали понад 4 тисячі постраждалих українців на лікування до закордонних клінік
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 14 листопада 2023 року о 18:55

  Евакуаційні рейси, організовані у рамках співпраці Міністерства охорони здоров’я, Єврокомісії та партнерів тривають вже понад півтора року. Евакуюють постраждалих громадян України, які потребують спеціалізованого лікування та подальшої реабілітації.

  Загалом завдяки взаємодії вже вдалося направити на лікування та/або реабілітацію за кордон 3397 українців, серед яких є пацієнти з мінно-вибуховими пораненнями, онкопацієнти та люди з хронічними захворюваннями. Ще понад 650 пацієнтів – це постраждалі діти з травмами та з онкологічними захворюваннями.

  Перевезення пацієнтів із медзакладів України до медичного евакохабу в Польщі забезпечують транспортні медичні команди обласних центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, медичні вагони Укрзалізниці, команда БО «Лікарі без кордонів», а також бригади парамедиків із європейських країн, які законтрактовані ВООЗ. Більш детально ознайомитися з алгоритмом медевакуації можна за посиланням.

  До закордонних клінік направляють:

  • пацієнтів із травмами, які потребують надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;
  • пацієнтів, які потребують надання комбустіологічної допомоги (у разі опіків);
  • дітей з новоутвореннями, які потребують надання високоспеціалізованої медичної допомоги;
  • дорослих пацієнтів з новоутвореннями, які потребують надання високоспеціалізованої медичної допомоги;
  • дітей з орфанними захворюваннями.

  Сімейний чи лікуючий лікар має ухвалити рішення про направлення пацієнта на лікування за кордон, керуючись наказом МОЗ №574 від 05.04.2022 р. «Про затвердження Критеріїв направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану та Переліку закладів охорони здоров’я, які здійснюють координацію направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану».

  Відповідність критеріям підтверджують за допомогою первинної облікової документації № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого». Вона має бути заповнена лікарем закладу охорони здоров’я, який здійснює координацію направлення громадян України для лікування за кордон.

  Під час медичної евакуації пацієнт повинен мати із собою документ, що посвідчує особу — закордонний або внутрішній паспорт. Також потрібні виписки з історії хвороби (зокрема, для дітей).

  Також звертаємо вашу увагу, що кожен випадок медичної евакуації індивідуальний та вимагає окремого підходу, однак зазвичай підготовка пацієнта триває від 3-4 днів до 2 тижнів. У разі потреби у сторонній допомозі та підтримці через важкий стан або необхідність у подальшому післяопераційному догляді пацієнта можуть супроводжувати родичі або близькі.

  На сьогодні громадяни України можуть скористатися кількома маршрутами медичної евакуації на лікування за кордон:

  • через обласний департамент охорони здоров’я;
  • шляхом подання особистої заявки через сайт МОЗ у розділі «Громадянам»;
  • для військовослужбовців – шляхом подання на евакуацію за кордон через командування Медичних сил України. Більше інформації можна отримати на сайті: https://navigator.pryncyp.com/stage-4.

  Нагадуємо, що евакуаційні рейси, організовані у співпраці МОЗ із Єврокомісією, транспортування на лікування за кордон — абсолютно безоплатні для пацієнтів. Всі видатки за дороге лікування взяли на себе уряди країн-партнерок, які приймають українських пацієнтів.

  Ознайомитися з умовами та найбільш актуальними питаннями про медичну евакуацію можна тут.