• In English
 • МОЗ пропонує для обговорення проект концепції професійного ліцензування лікарів в Україні
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 15 червня 2018 року о 18:02

  МОЗ України запрошує громадськість долучитися до обговорення концепції професійного ліцензування лікарів. Ця концепція пропонує впровадити повністю нову систему доступу до лікарської професії. До 2024 року всі українські лікарі мають інтегруватись у міжнародну лікарську спільноту з належним рівнем знань і професійних навичок.

  Ситуація сьогодні

  Сьогодні діє система атестації, яка підтверджує стаж, але не професіоналізм і не якість роботи. Держава має монополію на послуги з підвищення кваліфікації.

  У той самий час, фактично, відсутній дієвий механізм персональної відповідальності перед пацієнтом за якість наданої медичної допомоги.

  Що зміниться в результаті запровадження професійного ліцензування лікарів?

  Введення ліцензування передбачає зміни з моменту вступу в медичний університет

  Вже введено прохідний бал 150 за обов’язкові предмети як для студентів-бюджетників, так і для студентів-контрактників. Бюджетні місця будуть розподілятися серед найбільш сильних абітурієнтів у ті медичні виші, які вони обрали.

  Нова система оцінки знань

  Студенти, які почали вчитися з 2016 року на магістерській програмі, після складання всіх необхідних іспитів — на третьому, шостому курсі, в інтернатурі та резидентурі — стануть спеціалістами з професійною ліцензією.

  Нова система безперервного розвитку лікарів

  Передатестаційні цикли скасовуються. Лікарю надається право обирати, де вчитися і які курси обирати. Система нарахування балів змінюється
— буде зараховуватися як формальна, так і самоосвіта, і неформальна освіта. Система атестації буде діяти до 2020 року.

  Постанова Уряду, що впроваджує це, вже прийнята, розробляються нормативно-правові акти МОЗ України.

  Професійна ліцензія лікаря

  Ліцензію потрібно підтверджувати кожні три роки. При підтвердженні ліцензії враховуватиметься особисте освітнє портфоліо та історія медичної практики. У випадку недбалості чи суттєвих помилок лікаря, ліцензію може бути призупинено або анульовано.

  Ліцензійна рада

  Органом, що видає ліцензії, стане Ліцензійна рада з 30 обраних лікарів. Можливе залучення до складу Ліцензійної ради іноземних експертів.

  Поступовий перехід на нову систему для лікарів, які вже практикують

  Перехідний період триватиме 5 років: 2020-2024. Лікарі складуть спеціальний ліцензійний іспит.

  Також Україна визнає ліцензії країн ЄС, США, Ізраїлю, Канади, Японії.

  Запровадження професійного ліцензування лікарів — визнання, що головне в роботі лікаря — професіоналізм, знання і його практика.

  Професійна ліцензія ліквідує колективну безвідповідальність і впроваджує персональну відповідальність лікаря за прийняття клінічних рішень та якість надання допомоги.
  Нова система навчання, перенавчання і відповідальності створить якість медичної допомоги та підвищить довіру до лікарської професії.

  Докладніше: Проект Концепції професійного ліцензування лікарів