• In English
  • МОЗ продовжує посилювати українські заклади охорони здоров’я енергетичним обладнанням
    Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 13 серпня 2024 року о 11:48

    Міністерство охорони здоров’я України разом із партнерами продовжує працювати над підсиленням медзакладів енергетичним обладнанням. Це дозволить забезпечити безперебійну роботу лікарень у випадку аварійних відключень електроенергії та в умовах щоденних обстрілів й атак росії на енергетичну систему України. 

    Загалом українські лікарні забезпечені 11 820 генераторами для безперебійного електроживлення. Також вже близько 90 українських закладів охорони здоров’я мають сонячні станції, більшість з яких – з акумуляторами. Вони встановлені коштом різноманітних програм, благодійних фондів, урядів інших країн тощо. Загалом до кінця року передбачається оснащення 200 закладів охорони здоров’я сонячними станціями. 

    Лише протягом цього року у багатьох регіонах України тривало оснащення лікарень енергетичним обладнанням коштом місцевих бюджетів та за допомоги благодійних фондів.

    Серед прикладів такої успішної співпраці – сонячна електростанція потужністю 80 кВт, яку встановили у Ніжинському міському пологовому будинку. Обладнання працює разом з акумуляторами, які накопичують електроенергію. Вартість сонячної електростанції становить понад 4,3 мільйона гривень. Проект реалізовано БФ «Yellowblue Force Foundation» за підтримки Міністерства охорони здоровʼя України, у співпраці з ГО «Екоклуб» за фінансової підтримки Pfizer Foundation (у співпраці з Leleka Foundation). 

    У Броварській багатопрофільній клінічній лікарні, що на Київщині, встановлено сонячну електростанцію потужністю 24 кВт. Обладнання працює разом з системою резервного живлення, яке становить 28,8 кВт. Проект реалізовано завдяки спільним зусиллям МОЗ, БФ «RePower Ukraine», компаніями «SMA Solar Technology AG», «SolarPower Europe», «Solar Support Ukraine» та місцевої влади.

    Також цьогоріч на будівлі поліклінічного та терапевтичного відділень Бориславської центральної міської лікарні, що на Львівщині, встановили гібридну сонячну станцію разом із системами збереження енергії. Загальна потужність станції – 30 кВт.  

    Ще 178 сонячних панелей було встановлено на головному корпусі Криворізької міської лікарні №16, що на Дніпропетровщині. Загальна потужність системи сонячної станції становить 40 кВт. 

    Ще у трьох медзакладах Вінниччини встановили сонячні електростанції. Йдеться про Центр матері та дитини, Вінницьку міську клінічну лікарню №1 та Вінницьку міську клінічну лікарню №3. Загальна потужність кожної зі станцій – 60 кВт. 

    Також триває реалізація спільного проєкту Міністерства охорони здоровʼя, Міністерства енергетики України та Європейської комісії «Промінь надії». У межах проєкту Україна отримала 5876 сонячних панелей. Наразі перші 20 закладів охорони здоровʼя вже проходять обстеження для визначення можливості подальшого монтажу та проєктування сонячних станцій. 

    Триває підготовка до реалізації ще одного спільного проекту МОЗ України та Світового банку «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (HEAL Ukraine). У межах проєкту у 130 закладах первинної медичної допомоги в різних областях України вставлять фотовольтаїчні електростанції. Зараз триває процедура підготовки лікарень до їхнього встановлення. 

    Зазначимо, що завдяки енергетичному обладнанню пацієнти отримуватимуть медичні послуги незалежно від аварійних чи планових відключень електроенергії, що гарантуватиме більшу енергетичну безпеку закладу та його стабільну роботу. 

    Також встановлення сонячного енергетичного обладнання дасть змогу медзакладам використовувати сонячну енергію як джерело живлення та накопичувати її. Це дозволить значно економити видатки на електроенергію та спрямувати ці кошти на інші потреби медзакладів.

    Відповідно до внесених змін до Закону України щодо відновлення та зеленої трансформації енергетичної системи України медзаклади зможуть реалізовувати механізм активного споживача електроенергії. 

    Лікарні виробляють електроенергію для власних потреб. Однак тепер у години, коли електроенергії вироблятиметься більше, ніж споживатиметься, її надлишок може продаватися у мережу. За орієнтовними оцінками це дасть можливість лікарням зекономити близько 5-10 % коштів.

    Підсилення українських лікарень триватиме й надалі, аби посилити стійкість закладів та їхню енергонезалежність попри виклики повномасштабної війни.