• In English
 • МОЗ про те, як трансформується первинна медична допомога в Україні з липня
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 14 червня 2018 року о 17:00

  14 червня керівники медзакладів, які підписали договори з Національною службою здоров’я, зібралися на форумі у Києві. Разом з представниками МОЗ, НСЗУ та проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії», який надає методологічну підтримку закладам, обговорили, як працюватиме «первинка» з липня 2018 року.

  Перші 149 комунальних закладів, що надають первинну медичну допомогу в 21 області, з липня будуть фінансуватися за новою моделлю. Також найближчим часом НСЗУ планує укласти договори з 9 приватними закладами охорони здоров’я, які надають первинну допомогу. Фактично саме тут — в містах, містечках і селах, де розташовані ці комунальні та приватні заклади — вперше запрацює принцип «гроші йдуть за пацієнтом». НСЗУ із загальних податків щомісячно оплачуватиме на рахунки закладів встановлену суму за кожного пацієнта, незалежно від того, чи звертається він за медичними послугами.

  У той же час з 1 липня для всіх медичних закладів, що надають первинну медичну допомогу, почне діяти новий порядок надання ПМД та пакет послуг, затверджений наказом МОЗ №504 від 19 березня 2018 року. Уперше в Україні пацієнти та лікарі матимуть чіткий перелік медичних послуг на «первинці», який гарантовано оплачується державою та є безоплатним для пацієнтів.

  Зокрема, до послуг лікаря первинної медичної допомоги входить запобігання хвороб, у тому числі профілактичні огляди для пацієнтів із семи груп ризику, вісім основних аналізів і досліджень, профілактичні щеплення, діагностика та лікування хвороб, травм, отруєнь, патологічних станів, спостереження неускладненої вагітності та супровід хронічних хворих, а також направлення на діагностику та лікування на інші рівні медичної допомоги у разі необхідності.

  «Ми впритул наблизилися до моменту, заради якого починали цю реформу два роки тому. Моменту, коли ми маємо нові правила роботи первинної медицини: нові правила формування доходу лікаря і нові послуги для пацієнта, які на 100% оплачує держава. Це також нові вимоги до сервісу та оснащення лікарських практик, які передбачені договором з НСЗУ. Це сімейні лікарі, які змінюють відношення до пацієнтів. Ми розвиваємо електронну систему охорони здоров’я, без якої неможливо долучитися до реформи і яка зовсім скоро стане потужним інструментом в роботі всієї системи охорони здоров’я. За рік-два не треба буде їхати у Польщу, щоб подивитися, як працює ефективна «первинка». Це можна буде побачити в Україні. У тих закладах, які сьогодні почали працювати з НСЗУ», — зауважив заступник Міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

  Після 20 липня автономізовані та відповідним чином підготовлені комунальні заклади первинної медичної допомоги матимуть другий шанс на підписання договорів із НСЗУ. Для цього медзаклади мають отримати статус комунальних некомерційних підприємств, підключитися до електронної системи охорони здоров’я, підписувати декларації пацієнтів про вибір лікаря і мати необхідне оснащення та можливість надати сервісні вимоги за договором.

  Особливості впровадження реформи фінансування у 2018 році та бюджетного законодавства зобов’язують автономізуватися та підписувати договори з НСЗУ одразу всі заклади окремого бюджету, тобто всі заклади міста, району або ОТГ. Тому комунальні заклади цього року мають три можливості перейти на нову модель фінансування — у липні, жовтні та наприкінці грудня. Для приватних закладів та лікарів-ФОП таких обмежень не існує — вони можуть розпочати працювати із Службою у будь-який час.

  «З первинної медичної допомоги починають працювати нові правила в системі охорони здоров'я України. Люди відчують переваги нової моделі. Працювати з НСЗУ та надавати гарантований державою пакет послуг первинної медичної допомоги можуть заклади охорони здоров'я будь-якої форми власності. Вже зараз на додаток до комунальних, ми вже маємо кілька заяв від приватних закладів із різних міст України. Так виходить, що сьогодні комунальні заклади мають невелику «фору» через бюджетне законодавство, і нею варто скористатися для активного підписання декларацій. Медична практика сімейного лікаря з 1 800 пацієнтами, яка працює за договором з НСЗУ, отримуватиме близько 1 000 000 грн доходу за обслуговування пацієнтів незалежно від того, наскільки часто вони звертатимуться до лікаря. Така модель стимулює лікаря піклуватися про здоров’я населення, що висловило йому довіру, обравши його шляхом підписання декларації про вільний вибір лікаря. Місцевій владі, лікарям та пацієнтам варто не зволікати та приєднуватись до реформи. Новий рівень доходу практики лікаря та новий рівень сервісу для пацієнта є рушієм фундаментальних змін. Це початок нового мислення і нових взаємовідносин, від яких у виграші будуть і пацієнти, і медики первинки», — пояснив голова Національної служби здоров’я Олег Петренко.

  Потужну методологічну підтримку на шляху переходу на нову систему фінансування та впровадження реформи охорони здоров’я на «первинці» місцевим командам — керівникам закладів, представникам місцевої влади, медикам — надавали експерти Проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії». Найновіші інструменти і керівні принципи, розроблені для полегшення управління закладами первинної медичної допомоги доступні не тільки учасникам проекту підтримки, а й усі бажаючим на сайті.

  Учасники програми протягом трьох місяців отримували також зворотній зв’язок з типових питань на кожному етапі технічної методологічної підтримки.

  «Сполучені Штати з гордістю підтримують діяльність Уряду України та Міністерства охорони здоров’я, спрямовану на реформування та модернізацію системи охорони здоров’я. Ми впевнені, що реформи, у центрі уваги яких стоїть пацієнт, покращать якість послуг, а також приборкають корупцію і марнотратство. Уряд США і надалі готовий фінансово та технічно підтримувати реформування сектору охорони здоров’я в Україні з тим, щоб отримати систему, яка покращить життя українців», — зазначила Посол США в Україні Марі Йованович.