• In English
 • МОЗ працює над удосконаленням системи психіатричної допомоги й над розвитком послуг у громадах, — Віктор Ляшко
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 28 березня 2023 року о 10:52

  Рік повномасштабної війни вплинув буквально на кожного, відбився на загальному психічному здоров’ї нації. За цей час зріс попит не лише на психологічну, а й на психіатричну допомогу. Наразі обидва види допомоги можна отримати безоплатно в медзакладах, що уклали договір із Національною службою здоров’я України (НСЗУ) на надання послуг за відповідними пакетами.

  Спеціалізована психіатрична допомога покривається Програмою медичних гарантій у межах пакета «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах». Її можна отримати в будь-якій області України. Для цього не потрібне направлення лікаря. За цим пакетом НСЗУ вже законтрактувала 97 медзакладів, більшість із них — саме багатопрофільні клінічні лікарні, і лише 17 внесені до переліку спеціальних закладів із надання психіатричної допомоги.

  «Зважаючи на актуальність запиту на психіатричну допомогу, Міністерство долучається до роботи над покращенням умов перебування пацієнтів, які проходять лікування в психіатричних закладах. У межах реалізації нового проекту Світового банку передбачено модернізацію таких закладів у регіональні центри психічного здоров’я. Такі центри стануть сучасними осередками, до яких пацієнти зможуть звертатись із будь-якими проблемами психічного здоров’я. Фахівці, що працюватимуть у них, акумулюватимуть досвід у цій сфері, вдосконалюватимуть знання і координуватимуть наявні у громадах сервіси із підтримки психічного здоров’я на обласному рівні», — сказав Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

  Минулого року видатки на субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам для підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я становили майже 2,2 млрд грн. На оплату поточних видатків спеціальних закладів спрямовано понад 122 млн грн субвенції та 152,4 млн грн із місцевих бюджетів.

  Щоби заклади охорони здоров’я, що фінансуються коштом субвенції з державного бюджету (у т. ч. і спецзаклади), могли нараховувати медичним працівникам заробітну плату на рівні не менше ніж 20 тис. грн для лікарів та 13,5 тис. грн для середніх медичних працівників, видатки на субвенцію збільшено на 762,5 млн грн.

  Для надання якісної медичної допомоги, придбання медикаментів, продуктів харчування, захисної ударостійкої плівки на скло, послуг з охорони приміщень і пожежної сигналізації та оплати пільгових пенсій було додатково передбачено видатки для Вінницької, Дніпропетровської, Київської, Полтавської та Рівненської областей у сумі понад 3,2 млн грн.

  Однак робота Міністерства спрямована не лише на матеріальну підтримку закладів, а й на побудову принципово іншої системи надання психіатричної допомоги. З тої системи, що Україна отримала в спадок із радянських часів, так званої каральної, має бути створена система європейського зразка — гуманна й людяна.

  «У межах євроінтеграційних кроків України Міністерство охорони здоров’я працює над удосконаленням системи психіатричної допомоги й над розвитком послуг у громадах. Так працюють багато країн світу, й ми хочемо використати цей досвід в Україні», — наголосив Віктор Ляшко.

  Пацієнти, які пройшли лікування гострих станів, уже зараз можуть отримати супровід у сімейного лікаря. Наприклад, якщо пацієнту потрібен новий рецепт у межах призначеного психіатром лікування, або виникло якесь занепокоєння чи запитання щодо його психічного здоров’я, він може звернутися на первинну ланку медичної допомоги.

  Крім того, люди в післягострих станах можуть отримувати психіатричну допомогу мобільних мультидисциплінарних команд. Такий пакет — «Психіатрична допомога дорослим і дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами» — також передбачений Програмою медичних гарантій, і за послуги сплачує НСЗУ. 67 медзакладів уклали договори за цим пакетом.

  У лікарнях планується створення центрів психічного здоров’я, куди кожна людина зможе звернутися по допомогу. Такі центри вже розпочинають роботу у Львові, планується відкриття центру в Чернівцях.

  Наприкінці 2021 року було розширено державну програму «Доступні ліки» для людей із розладами психіки й поведінки. До неї включено 30 торгових назв препаратів, які можна безоплатно або з незначною доплатою отримати, наприклад, у разі посттравматичного стресового розладу (ПТСР), депресії, невротичних розладів, афективного розладу, шизофренії.

  З рецептом пацієнт може звернутися в будь-яку аптеку, яка має договір із НСЗУ. В Україні 11 539 аптек відпускають препарати для лікування розладів психіки та поведінки. З початку 2022 року на цю групу препаратів виписано 74 513 тис. рецептів, погашено 62 349 (83 %), загалом 22 603 українці отримали необхідні препарати. Загальна сума погашених рецептів становить 15 млн 737 тис. грн.

  Усі ці кроки спрямовані на те, щоби вивести турботу про психічне здоров’я українців на новий рівень. Допомога у разі підозри на психічні розлади має бути доступна в кожному куточку країни — навіть у разі розвитку більш серйозних станів і захворювань.