• In English
 • МОЗ: Поради людям, які живуть у зоні впливу викидів заводу «Кримський Титан»
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 10 вересня 2018 року о 14:17

  МОЗ України разом з Мінінформполітики підготували буклет з рекомендаціями для жителів населених пунктів, які потенційно можуть постраждати від викидів невідомої отруйної хімічної речовини в районі розташування хімічного підприємства «Кримський Титан».

  Що сталося

  У ніч на 24 серпня 2018 року в районі розташування хімічного підприємства «Кримський Титан», що поблизу адмінмежі з тимчасово окупованою територією АР Крим, сталися викиди невідомої отруйної хімічної речовини, яка, особливо після опадів, утворює на металевих предметах, деревах, дахах будинків і навіть усередині приміщень маслянистий наліт з коричневуватим або жовто-зеленим відтінком.

  Хто у зоні ризику

  Для населених пунктів, що знаходяться в безпосередній близькості від цього об’єкта (особливо - на півночі Криму та на півдні Херсонщини), існує загроза потрапляння в атмосферне повітря хімічних сполук, небезпечних для здоров’я людини.

  Як виявити ознаки отруєння

  Хімічні сполуки можуть подразнювати очі, слизові оболонки, шкіру та дихальні шляхи, може виникати утруднення дихання - кашель, виділення мокротиння, іноді і з домішками крові, нежить, відчуття сухості в горлі, осиплість голосу, нежить, носова кровотеча, біль у грудях.

  При подразненні слизової оболонки очей - почервоніння, запалення, набряклість, помутніння рогівки, ураження райдужної оболонки очей.

  При гострих отруєннях - головний біль, запаморочення, загальна слабкість.

  Хімічне забруднення також може ускладнити хронічні захворювання легенів, такі як астма та емфізема.

  Що робити? Не піддаватися паніці і..

  У приміщеннях:

  • провести герметизацію приміщення - щільно закрити вікна і двері, димоходи, вентиляційні люки;
  • вхідні двері «зашторити», використовуючи будь-яку щільну тканину;
  • заклеїти щілини у вікнах і стиках рам плівкою, лейкопластиром;
  • при появі запаху використовувати засоби захисту органів дихання - можна використати ватно-марлеву повʼязку, змочену 2%-м розчином питної соди.

  Поза приміщенням:

  • при необхідності (наявність запаху) захистити органи дихання засобами індивідуального захисту;
  • не перебувати в понижених ділянках місцевості - долинах, ярах тощо;
  • не перебувати довго в підвалах і в напівпідвальних приміщеннях;
  • намагатись знаходитись на підвищеннях;
  • слідкувати за напрямком вітру.

  При ускладненні ситуації (при зміні напрямку вітру) визначити маршрут виходу із зони потенційної хімічної небезпеки (виходити в сторону, перпендикулярну напрямку вітру) та якнайшвидше покинути цю зону.

  При сприятливій зміні вітру після виходу із зони забруднення або отриманні сигналу про закінчення хімічної небезпеки:

  • відкрити вікна і двері, провітрити приміщення;
  • змінити верхній одяг;
  • прийняти душ або вимити відкриті частини тіла з милом;
  • виключити будь-які фізичні навантаження.

  Продукти харчування (овочі та фрукти) промити слабким (2%) мильно-содовим розчином.

  Де отримати допомогу

  На КПВВ «Чаплинка» та «Каланчак» цілодобово чергують бригади екстреної медичної допомоги, лікарі з яких будуть оглядати всіх громадян, які з території окупованого Криму заходитимуть на підконтрольну Україні територію. У пунктах пропуску постраждалі громадяни зможуть отримати інформацію щодо отримання додаткової допомоги у зв’язку з екологічною ситуацією.

  У разі виявлення потреби в спеціалізованій медичній допомозі, громадян будуть направляти до найближчих відповідних медичних закладів на підконтрольній території.

  Проходження громадянами України з тимчасово окупованого півострову, які постраждали від хімічного отруєння, буде оформлятися у пришвидшеному порядку.

  На даних КПВВ призупинено пропуск в сторону півострова Крим.

  КПВВ «Чонгар» працює у штатному режимі.

  Телефони екстреної допомоги: 101 та 103

  Консультація за телефонами: +38 (0552) 26 26 43 та +38 (067) 348 77 27 - управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області.