• In English
 • Моніторинг радіації, оповіщення, евакуація: в Міненерго підбили підсумки масштабних навчань екстрених служб для подолання наслідків можливого теракту на ЗАЕС
  Міністерство енергетики України, опубліковано 30 червня 2023 року о 17:00

   У міжвідомчому кризовому штабі підбили підсумки дводенних масштабних навчань екстрених служб для подолання наслідків можливого теракту на окупованій ЗАЕС. У проведенні навчань взяли участь Міністр енергетики України Герман Галущенко, Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко, голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій Сергій Крук, президент НАЕК «Енергоатом» Петро Котін, голова Держінспекції ядерного регулювання України Олег Коріков, голова Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак, голова Запорізької ОВА Юрій Малашко, заступник Міністра охорони здоров’я – головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін, представники «Укрзалізниці», а також Миколаївської та Херсонської обласних військових адміністрацій.

  Підбиваючи підсумки навчань, Міністр енергетики Герман Галущенко наголосив, що всі задіяні служби проявили себе дуже кваліфіковано. Зокрема, було відпрацьовано оповіщення населення, задіяно велику кількість техніки, яка моніторила радіаційний фон, також відпрацьовано заходи з усунення наслідків можливої катастрофи та евакуації певних населених пунктів, де рівень радіації може сягнути критичної позначки.

  «У межах навчань моделювалися різні сценарії можливої аварії на станції та вплив цієї події на навколишні території. Залежно від цих сценаріїв наслідки потенційної аварії може відчути як окремий регіон України, так і сусідні держави. Ускладнює ситуацію той факт, що росіяни відрізали нас від системи моніторингу ситуації на станції. Але і цей момент ми теж враховували під час навчань», - зазначив Герман Галущенко.

  Очільник Міненерго підкреслив, що у разі аварії населення має виконувати рекомендації виключно офіційних представників влади – військових адміністрацій, МВС, ДСНС, МОЗ.

  За словами Міністра енергетики, сьогодні всю відповідальність за будь-яку можливу подію на станції несе росія. І можливий теракт буде умисною дією ворога, яка несе загрози для всього цивілізованого світу. Тому Україна покладається на співпрацю з моніторинговою місією МАГАТЕ, представники якої присутні на станції.

  «У зв’язку з тим, що ми зараз обмежені в доступі до моніторингу на станції, експерти МАГАТЕ, які перебувають там, є джерелом оперативної інформації щодо подій на станції для всього світу», - підкреслив Герман Галущенко.

  Водночас, за словами Міністра, поза межами станції є достатня кількість датчиків, які можуть зафіксувати аварійну ситуацію на ЗАЕС. Під час навчань для їх перевірки були задіяні мобільні пересувні станції.

  «Тому можемо бути впевнені, що у разі аварійної ситуації на ЗАЕС, яку ми поки не контролюємо, Україна оперативно дізнається про можливі сценарії завдяки цій системі моніторингу», - додав Герман Галущенко.

  Окремо Міністр наголосив на тому, що Україна підтримала позицію гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі про створення навколо ЗАЕС нейтральної зони, водночас росія не вживає жодних заходів для досягнення відповідних домовленостей.

  «Якщо вони не готові дотримуватись міжнародного права, їм не місце на цивілізованих ринках. Світ має негайно запровадити санкції щодо російської ядерної галузі. Йдеться не про війну України і росії, а про глобальну ядерну безпеку», - зазначив Міністр.

  Міжвідомчий кризовий штаб продовжує функціонувати і планово готуватись до наступних подібних навчань.