• In English
  • МКСК відзначило організації та спільноти носіїв-практиків і представників громадянського суспільства, які зробили значний внесок, щоб українська писанка та збереження кобзарсько-лірницької традиції здобули визнання ЮНЕСКО

    18 грудня у Національному заповіднику «Софія Київська» відбулася церемонія вручення сертифікатів та подяк за визначну роль у роботі над підготовкою номінацій, які були визнані нематеріальною культурною спадщиною ЮНЕСКО за результатами 19-ї сесії Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини, що проходила на початку грудня в столиці Парагваю місті Асунсьйон.

    Урочистий захід розпочався з вітального слова Міністра культури та стратегічних комунікацій України Миколи Точицького:

    «Визнання української писанки та збереження кобзарсько-лірницької традиції на рівні ЮНЕСКО — це доказ того, що наша культура жива, сильна й незламна навіть у часи найбільших викликів. Роки наполегливої праці громадянського суспільства, музеїв, митців і майстрів стали прикладом синергії, яка є взірцем для наслідування. Важливо те, що ці визнання отримані нами під час війни. Ми не лише зберігаємо наші традиції, а й доводимо, що культура — це наша броня і наше джерело сили. Вона надихає боротися й залишатися незламними».

    До привітань доєдналася заступник Керівника Офісу Президента України Олена Ковальська: 

    «У нас є безліч ремесел і явищ, які ми зобов’язані заносити в цей список: опішнянська кераміка, решетилівські килими, рушники, вишиванки, гопак, аркан і багато іншого, чим ми можемо пишатися. Але головне — те, що ми зрушили з місця цей процес. Україна стала суб’єктною, на нас зважають, на нас звернув увагу весь світ, якому нам багато чого ще потрібно показати і довести», — зазначила вона.

    Голова Офісу ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі розповіла, що під час 19-ї сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань охорони нематеріальної культурної спадщини до різних списків було прийнято в цілому 63 нові елементи.

    «Ми радіємо та пишаємося тим, що два нові елементи нематеріальної культурної спадщини України внесено до cписків ЮНЕСКО. Це світове визнання є свідченням відданості громад, які плекають і зберігають ці давні традиції, забезпечуючи їхню життєздатність навіть у найважчі часи, серед війни, що триває. Саме завдяки їхній непохитній відданості ці практики тепер посіли своє місце на світовій арені. Ми сподіваємося, що традиції писанкарства та кобзарства й надалі надихатимуть і об’єднуватимуть багато поколінь українців через вікову силу спадщини», — зазначила К’яра Децці Бардескі.

    У рамках урочистого заходу Микола Точицький вручив копії сертифікатів ЮНЕСКО представникам спільнот-носіїв українських традицій, які на 19-й сесії Міжурядового комітету включили до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Саме ці спільноти ініціювали подання українських елементів на міжнародний розгляд для їх визнання на світовому рівні.

    Зокрема, за номінацію «Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць» сертифікати про включення до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства вручили Генеральному директору Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського м. Коломия Ярославі Ткачук та заступниці Голови Національної спілки майстрів народного мистецтва України Валентині Корнієнко. Це також була спільна номінація України та Естонії.

    «Включення писанки до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ще раз підкреслює наскільки є архаїчною, унікальною та самобутньою культура українців, зокрема писанка. Ця традиція дійшла до нас ще з дохристиянського періоду, розвинулася в часи християнства і стала особливим показником нашої ідентичності», — підкреслила Ярослава Ткачук.

    За включення «Програми з охорони кобзарсько-лірницької традиції» до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини сертифікати ЮНЕСКО отримали цехмейстри Київського кобзарського цеху — Микола Товкайло, Львівського кобзарського цеху — Ярослав Корисько та Харківського кобзарського цеху — Кость Черемський.

    «Для нас важливий сам розголос з трибуни ЮНЕСКО. Ми можемо розказати про Україну, яка бореться, що в нас існує споконвічна традиція, що можна знищити військо, але не можна знищити культуру», — сказав український кінорежисер, актор, музикант і носій-практик «Програми з охорони кобзарсько-лірницької традиції» Олесь Санін.

    Своєю чергою заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій Анастасія Бондар, що очолювала делегацію від України на 19-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з охорони нематеріальної культурної спадщини, вручила подяки від МКСК організаціям, які сприяли проходженню номінацій та підготовці додаткових заходів.

    Захід завершився виступом бандуристів, які проникливим виконанням підкреслили унікальність української культури, створивши атмосферу гордості за національні традиції.