7 червня в приміщенні Мінсоцполітики заступник Міністра соціальної політики України Наталія Федорович та Координатор діяльності з протидії транснаціональним загрозам Секретаріату ОБСЄ Раса Остраускайте підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо реалізації проекту «Тренінг з питань протидії торгівлі людьми та нелегальній міграції в Україні».
Метою зазначеного проекту, який реалізовуватиметься в Україні завдяки ініціативі Мінсоцполітики, є посилення співпраці посадових осіб місцевих державних адміністрацій, відповідальних за проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та правоохоронними органами; підвищення навичок та потенціалу українських правоохоронних та імміграційних органів з метою активного виявлення та ідентифікації жертв злочинів у справах, пов’язаних з торгівлею людьми та нелегальною міграцією, а також проведення ефективного розслідування таких справ.
Мінсоцполітики, як національний координатор у сфері протидії торгівлі людьми, зацікавлене в посиленні міжвідомчої співпраці та координації для забезпечення кращого виявлення та припинення злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми.
Окрім посилення міжвідомчої співпрац, результатом проекту стане розробка посібника стосовно кращих практик та європейського досвіду у такій співпраці з метою протидії торгівлі людьми, захисту прав жертв, а також боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми та нелегальною міграцією.
Нагадаємо, Україна є активною учасницею міжнародного співтовариства, яке докладає зусиль для боротьби з торгівлею людьми. Про це свідчить підписання і ратифікація ряду міжнародних Конвенцій та протоколів, а також приведення національного законодавства у відповідність до європейських стандартів.
Так, відповідно до законодавства, в Україні створено систему протидії торгівлі людьми та захисту осіб, які постраждали від цього злочину. Зокрема, особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має право звернутися до місцевої державної адміністрації за місцем свого перебування із заявою про встановлення статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, а також до органів Національної поліції для відкриття відповідного кримінального провадження та притягнення осіб, винних у скоєнні злочину, до відповідальності.
Статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, що встановлює Мінсоцполітики, дає право такій особі отримати психологічну, медичну, соціальну допомогу, допомогу в пошуку роботи чи перекваліфікації, тимчасовий притулок у разі необхідності, інші види допомоги, а також одноразову матеріальну допомогу в розмірі трьох прожиткових мінімумів для відповідної категорії громадян.
З початку вступу в силу Закону України «Про протидію торгівлі людьми» Мінсоцполітики встановило такий статус 570 особам, які постраждали від торгівлі людьми.