Відбулася зустріч команди Міністерства розвитку громад та територій України з представниками Генерального директорату Європейської Комісії з питань політики сусідства та переговорів з розширення (DG NEAR).
Сторони обговорили статус виконання Плану України, що передбачає ухвалення галузевих стратегій та проведення відповідних нормативних змін.
Щодо Компонента 2, важливо, щоб процес координації та обміну інформацією щодо виконання індикаторів програми Ukraine Facility був максимально прозорим, оскільки це прямо впливає на отримання фінансування проектів відновлення з боку ЄС та підтримку стабільного функціонування української економіки.
Моніторингова група Єврокомісії на чолі з керівницею відділу економічної і секторальної політики Генерального директорату DG NEAR Марлен Мадсен високо оцінила рівень залученості Міністерства, а також якість та актуальність наданої інформації щодо виконання індикаторів Українського Плану.
Зі свого боку представники Мінінфраструктури актуалізували статус індикаторів, виконання яких припадає до кінця поточного року та початку 2025 року.
Зокрема, заступник Мністра Сергій Деркач подякував партнерам за розпочатий спільно з Європейською Комісією пре-скринінг українського законодавства у сфері транспорту, який є важливим етапом на шляху вступу України до ЄС. А також розповів статус оновлення Національної транспортної стратегії України до 2030 року та прийняття Стратегії розвитку та розбудови прикордонної інфраструктури з країнами-членами ЄС та Молдовою до 2030 року.
Заступник Міністра Олексій Рябикін зауважив, що наразі відбувається нарощування динаміки виконання євроінтеграційних зобов'язань. Зокрема, подальша реалізація реформи децентралізації та реформи місцевого самоврядування. Також йшлося про оновлену стратегію регіонального розвитку та регіональні стратегії розвитку, які будуть представлені в лютому 2025 року.
Олексій Рябикін окреслив нові політики та пріоритети роботи Міністерства, такі як соціальна підтримка внутрішньо переміщених осіб та реінтеграція тимчасово окупованих територій. А також звернув увагу та необхідність вносити функціональні зміни до Державної стратегії регіонального розвитку з урахуванням впливу повномасштабної війни, таких як тимчасова окупація територій, зниження фінансової спроможності громад, руйнування інфраструктури, втрата людського капіталу.
Заступник Міністра Марина Денисюк підкреслила, що експертною командою Міністерства проводиться постійний моніторинг виконання пунктів Плану України, а також рекомендацій Єврокомісії щодо його виконання. Перший пул проектів у рамках Компонента 2 включає регіональні проекти у галузі водопостачання, надання допомоги малим і середнім підприємствам у прифронтових регіонах та технічну підтримку реформи управління публічними інвестиціями. Важливо, що всі проекти, які передбачають капітальні витрати, знаходяться в Єдиному портфелі проектів – Single Project Pipeline. Це дасть можливість підвищити спроможність до залучення інвестицій як на національному, так і на місцевому рівнях.
Нагадаємо, що Міністерство розвитку громад та територій зазначено виконавцем для 26 індикаторів у Плані України та співвиконавцем ще для двох. Зобов’язання щодо виконання індикаторів розподіляються наступним чином: 5 з них мають бути виконані у 2024 році, 8 – у 2025-му, 6 – у 2026-му і 7 – у 2027 році.
Найбільше індикаторів належать до ключових сфер відповідальності Міністерства:
Забезпечення доступу до житла та компенсація за зруйноване або пошкоджене житло, відновлення та відбудова пошкоджених та зруйнованих об’єктів інфраструктури – 4 індикатори.
Децентралізація та регіональна політика -7 індикаторів.
Енергетичний сектор, енергоефективність та стійке теплопостачання, інвестиції в енергетичну інфраструктуру – 6 індикаторів.
Комплексний розвиток транспортної галузі та експортно-логістичного потенціалу України, інвестиції в транспортну інфраструктуру - 7 індикаторів.
Управління державними фінансами – 1.
Бізнес-середовище – 1.