• In English
 • Міненерговугілля підтримує нові підходи до стимулювання розвитку відновлювальної енергетики України

  Генеральний Директор Директорату енергетичних ринків Ольга Буславець взяла участь у підготовчому засіданні робочої групи з опрацювання законопроектів щодо нової системи підтримки відновлювальної енергетики (8449, 8449-1, 8449-2, 8449-3, 8449-4, 8449-5, 8449-6, 8449-6), що відбулося під головуванням в.о. Голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки О.Г. Домбровського 25 липня 2028 року.

  Поточна модель підтримки ВДЕ з використанням «зеленого тарифу» була ефективною на початковому етапі розвитку ВДЕ. З моменту його запровадження у 2009 році обсяг встановленої потужності об’єктів альтернативної енергетики зріс від фактично нульових показників до понад 1,5 ГВт, не враховуючи СЕС і ВЕС Криму та малих електростанцій приватних господарств. Разом з тим нові виклики, які постають перед енергосистемою України, та можливості реформованого ринку електричної енергії вимагають внесення змін до моделі підтримки альтернативної енергетики із залученням успішного досвіду країн – флагманів розвитку ВДЕ.

  Ольга Буславець зазначила, що реалізація механізму аукціонів на квоти державної підтримки у спосіб, передбачений в основному законопроекті 8449, сприятиме розвитку відновлювальної енергетики при одночасному забезпеченні операційної безпеки ОЕС України та безпеки постачання електричної енергії споживачам, а також –  досягненню наведеної в Енергетичній стратегії України до 2035 року частки ВДЕ в паливно-енергетичному балансі України за рахунок:

  прозорої довготривалої підтримки виробників електричної енергії з відновлювальних джерел, що дозволить залучити кредитні ресурси і інвестиції в галузь;

  підвищення конкуренції та, як наслідок, ефективності роботи суб’єктів господарювання, що виробляють електричну енергію з відновлювальних джерел;

  зниження фінансового навантаження на споживачів через встановлення за результатами аукціону мінімальної ціни на електроенергію, вироблену з ВДЕ;

  можливості впливати на обсяг будівництва об’єктів альтернативної енергетики, їх встановлену потужність, тип ВДЕ, що використовується, а також – на місце розташування таких об’єктів шляхом встановлення загальнодержавних і спеціальних квот за поданням Міненерговугілля згідно з сучасним станом і планом розвитку Об’єднаної електроенергетичної системи України.

  Ольга Буславець внесла низку пропозицій Міненерговугілля до основного законопроекту 8449. Серед пропозицій  –

   збільшення дозволеної потужності генеруючих установок приватних домогосподарств, юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців до 150 кВт;

  посилення відповідальності за небаланс електричної енергії для виробників з ВДЕ;

  зниження терміну державної підтримки переможців аукціонів до 15 років, враховуючи динамічний розвиток технологій ВДЕ у світі;

   зменшення розміру банківської гарантії для учасників аукціону,

   а також зниження порогу встановленої потужності для СЕС і ВЕС, починаючи з якого участь у аукціонах буде обов’язковою до 5 МВт, та інші пропозиції.

  Ольга Буславець ініціювала дискусію навколо питання використання систем акумулювання електроенергії виробниками електроенергії з альтернативних джерел як інструменту посилення стійкості об’єднаної електроенергетичної системи України. Зазначила можливі переваги для таких виробників у разі комплектації відповідних електростанцій системами накопичення електричної енергії, а саме:

   для балансування, з метою уникнення економічних збитків в умовах посилення відповідальності за відхилення фактичного графіку виробництва електроенергії від прогнозного, акцептованого;

  з метою отримання додаткового прибутку на балансуючому ринку електричної енергії та ринку допоміжних послуг;

  для усунення територіальних обмежень в загальнодержавних квотах підтримки;

  отримання окремої надбавки до аукціонної ціни, що аналогічна надбавці за використання обладнання українського виробництва.

  Разом з тим для унеможливлення зловживань відпущена акумуляторами в мережу електрична енергія має обліковуватись окремим лічильником і продаватися відповідно до умов, що склалися на ринку електричної енергії (без застосування «зеленого» тарифу чи аукціонної ціни).

  Ольга Буславець висловила переконання, що спільна робоча група доопрацює основний законопроект 8449, ухвалення якого забезпечить сталий розвиток альтернативної енергетики відповідно до Енергетичної стратегії України до 2035 року у більш контрольований і ефективний спосіб та знизить загрозу порушення операційної безпеки ОЕС України в майбутньому.