• In English
 • Міненерго і учасники ринку «зеленої» енергетики створять дорожню карту розвитку галузі
  Міністерство енергетики України, опубліковано 18 лютого 2021 року о 19:11

  Сьогодні відбулися зустрічі в.о. Міністра енергетики Юрія Вітренка та керівництва і представників Європейсько-українського енергетичного агентства та Української вітроенергетичної асоціації. Темою обговорень стало вирішення поточних проблем у «зеленій» енергетиці, а також визначення довгострокових шляхів її розвитку в Україні.

  «Я прихильник «зеленого» переходу і особисто зацікавлений в тому, щоб енергетика ставала «зеленою», адже це чисте повітря та чисте довкілля для нас та наших дітей. «Зелений» перехід має бути сталим (sustainable) – економічно і політично. Зараз Міністерство працює над тим, щоб проблеми, які накопичилися в галузі впродовж десятиліть, почали вирішуватися системно. У перспективі система має бути збалансованою і економічно ефективною», - зазначив Юрій Вітренко.

  Він запросив усіх учасників ринку долучатися до розробки дорожньої карти розвитку альтернативної енергетики в Україні, надавати свої пропозиції для вирішення нагальних проблем та реалізації довгострокових перспектив.

  «Я вважаю, що ми маємо розробити цю дорожню карту із  максимальним залученням сторін: учасників ринку, інвесторів, стейкхолдерів, споживачів – як промислових, так і побутових. Це має бути реальний документ, який передбачатиме сталий розвиток галузі», - наголосив в.о. Міністра.

  Він перелічив низку питань, які має бути опрацьовано під час розроблення документа. Це, зокрема, кроки, необхідні для розвитку ринку «зеленої» енергетики та усунення ринкових викривлень, шляхи підвищення конкурентності галузі, визначення конкретного внеску виробників енергії з відновлювальних джерел до об’єднаної енергетичної системи (будівництво підстанцій, засобів для балансування системи, наприклад, батарей), цінність для держави та громадян у цілому. Відповідно до цього мають бути визначені джерела фінансування різниці між «зеленим» тарифом та ринковою ціною електроенергії.

  Для збалансування ринку альтернативної енергетики у короткостроковій перспективі наразі розглядається можливість випуску «зелених» облігацій із можливістю надання держгарантій.

  «Зелені» облігації є, можливо, найбільш важливим короткостроковим заходом, тому що допомагає повністю вирішити проблему із накопиченим боргом і частково компенсувати різницю між «зеленим» тарифом та ринковою ціною цього року», - наголосив очільник Міністерства.

  На довгострокову перспективу опрацьовується таке рішення як збільшення податку на викиди СО2 та використання цих коштів для компенсації різниці виробникам «зеленої» електроенергії. Наразі цей податок (Carbon tax) в Україні в десятки разів менший, ніж у Європейському Союзі, водночас викиди – найбільші.

  «Це буде справедливо: хто забруднює довкілля і негативно вливає на зміну клімату, ті платять. Ті, хто робить умови життя кращими, довкілля – чистішим, отримують певну компенсацію», - зауважив Юрій Вітренко.

  За результатами зустрічей вирішили продовжити тісний діалог та обмін пропозиціями для подальшого узагальнення і створення дорожньої карти.