• In English
 • Мінекономіки: За рік Україна заощадила майже 3 млрд грн завдяки зниженню порогу для обов’язкових закупівель у Prozorro

  Рік тому, 19 квітня 2020 року, набула чинності нова редакція Закону “Про публічні закупівлі”, яка суттєво скоротила простір для зловживань та переплат.

  Ключовою зміною стало запровадження обов’язкових спрощених закупівель від 50 тис. грн. Завдяки конкуренції постачальників на цих торгах державні та комунальні органи влади та підприємства змогли заощадити 2,9 млрд грн від запланованого бюджету.

  До цього більшість замовників могли напряму укладати контракти з постачальниками на суму до 200 тис. грн (для закупівель товарів та послуг) та 1,5 млн грн (для робіт). Для підприємств-монополістів ця сума була ще вищою: 1 млн грн для робіт і послуг та 5 млн грн для робіт.

  Водночас оновленим Законом передбачено і більш швидку альтернативу обов’язковим спрощеним закупівлям — електронний каталог Prozorro Market. У державному онлайн-магазині замовники можуть в кілька кліків купувати невеликі партії товарів широкого вжитку: пальне, канцелярію, продукти, комп’ютерну техніку, медичні вироби тощо.

  “Електронний каталог Prozorro Market продемонстрував, що публічні закупівлі можуть бути не лише ефективними та справедливими, а й швидкими та позбавленими бюрократії. Більше того, це чудовий інструмент для малого бізнесу. Для доступу до ринку публічних закупівель підприємцям достатньо один раз пройти кваліфікацію в Prozorro Market, а потім просто отримувати замовлення на свої товари”, — прокоментувала заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Світлана Панаіотіді.

  На сьогодні в Prozorro Market понад 1000 постачальників продають близько 14 000 товарів.

  Крім того, серед позитивних результатів від запровадження нового Закону можна відзначити:

  • 1,8 млрд грн вдалося заощадити державі завдяки тому, що бізнес отримав право виправляти свої помилки в тендерній пропозиції. Якби не ця можливість, замовники були б змушені відхилити найбільш вигідні пропозиції та переходити до розгляду дорожчих.
  • Замовники захистилися від ризику демпінгу в понад 2000 закупівлях очікуваною вартістю в 4 млрд грн. Усе завдяки тому, що тепер електронна система Prozorro підсвічує аномально низькі пропозиції (які на 30-40% нижчі від цін конкурентів). Учасники мають їх обґрунтувати.
  • 140 млн грн були повернені підприємцям, чия скарга на порушення своїх прав у закупівлях була задоволена Антимонопольним комітетом. До запровадження нової редакції Закону кошти за подачу скарги бізнесу не поверталися.
  • Удар по “тендерному тролінгу” після зміни тарифів на оскарження в АМКУ. Тепер вони залежать від очікуваної вартості тендеру, тож подача необґрунтованих скарг з метою блокування дороговартісних закупівель втратила будь-який сенс. За рік частка скарг, задоволених Антимонопольним комітетом, зросла з 41% до 55%.

  “Новий Закон відкрив ринок невеликих закупівель для малого та середнього бізнесу, який отримав можливість подаватися на недороговартісні торги. За рік у спрощених закупівлях взяли участь 44 тисячі учасників”, — зауважив генеральний директор ДП “Прозорро” Василь Задворний.