• In English
 • Мінекоенерго: Приєднатися до електричних мереж буде простіше
  Міністерство енергетики та захисту довкілля України, опубліковано 19 лютого 2020 року о 14:39

  Кабінет Міністрів України ухвалив проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо зміни процедури приєднання до електричних мереж та створення передумов для зменшення оплати за нього. Зокрема, пропонується розділити ставку стандартного приєднання для замовника на дві складові (за лінійну складову і за потужність), розділити функції стосовно державного контролю за процесом приєднань між Регулятором і Держенергонаглядом, а також розширити повноваження Регулятора.

  Впродовж останніх 10 років ситуація із приєднанням до електричних мереж стабільно погіршувалася. З січня минулого року запрацював новий порядок приєднань до електричних мереж. Основні зміни торкнулися процедури нестандартних приєднань до мереж операторів системи розподілу. Але проблеми стандартних приєднань і приєднань до мереж оператора системи передачі залишилися (ОСР). ОСР часто як природна монополія зловживали своїм становищем та не виконували нормативної бази щодо приєднань, безпідставно відмовляли у приєднаннях або затягували строки, окрім цього були й випадки корупції у процесі приєднань з боку їх працівників. Така ситуація створює штучні бар'єри для інвесторів, уповільнює темпи створення робочих місць та наповнення місцевих бюджетів.

  У зв'язку з цим Уряд пропонує посилити відповідальність операторів систем розподілу і оператора системи передачі за порушення законодавства у процесі приєднання споживачів, що буде сприяти припиненню вищеописаних практик та покращенню інвестиційного клімату. Як наслідок, Національний регулятор отримає дієві важелі впливу на природних монополістів, що мають порушення при приєднанні до електричних мереж.

  «Спрощення та здешевлення приєднання до електричних мереж - це можливість для створення привабливих умов для інвесторів, які в свою чергу будуть відкривати виробництва та створювати нові робочі місця в регіонах. Ми як держава повинні забезпечити зі своєї сторони максимально прозорі та зрозумілі умови та економічно обґрунтовану ціну за приєднання, аби в подальшому утримувати мережі в необхідному стані та при цьому не створювати лишніх бар'єрів. А контроль за монополістами повинен посилюватися, щоб виключити можливості зловживань з їхньої сторони. Такі підходи дадуть можливість не лише покращити інвестиційну привабливість, а й піднімуть Україну в інвестиційних рейтингах, зокерма Doing Bussines,» - заявив Міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель.

  У законопроекті, який пропонує Уряд, також передбачено:

  - нова формула визначення ставки плати за потужність. А саме: додатковий понижуючий параметр — коефіцієнт одночасності;

  - зміна вартості стандартного приєднання для замовника – розбили на лінійну складову і складову за потужність;

  - посилення державного контролю за приєднаннями, збільшення повноваження НКРЕКП і Держенергонагляду. А також розділення функції щодо державного контролю за процесом приєднань між Регулятором і Держенергонаглядом, який у режимі єдиного вікна прийматиме скарги замовників щодо порушень у процесі приєднань та виноситиме приписи обов’язкові до виконання монополістами. А от Регулятор, отримавши подання на штрафи від Держенергонагляду, виступатиме арбітром і застосовуватиме штрафні санкції;

  - окрема процедура приєднання для великих забудовників - включення до інвест-програм природних монополістів заходи по прискоренню приєднань.