• In English
 • Міндовкілля: Чорнобильська зона – місце пам'яті, нових можливостей, промислового та туристичного відродження

  Чорнобильська зона сьогодні різна. Це й останні наукові втілення і недоторкана природа. Місця, де тимчасове перебування повністю безпечне, й місця, в яких і зараз, 35 років потому, перебувати можливо лише обмежений проміжок часу.

  Про нові наративи Чорнобильської зони та її розвиток розповів перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Богдан Боруховський на форумі «Україна-30. Екологія».

  Богдан Боруховський зазначив, що за 35 років зона відчуження зазнала масштабних перетворень. Сьогодні Чорнобильська зона - місце пам'яті, втілення десятків унікальних проектів, аналогів яким немає у світі. Серед них Новий Безпечний Конфаймент і СВЯП2. Тут застосовані передові технології безпеки та високотехнологічне роботизоване сховище для найбільш небезпечних видів радіоактивних відходів.

  «Ми маємо зробити максимум, аби зберегти пам'ять та дати нове життя Зоні», - сказав Богдан Боруховський.

  Акцентуючи на безпеці Зони, Богдан Боруховський повідомив, що вчора, 8 червня, відбулося перше планове перевезення відпрацьованого ядерного палива зі старого сховища у нове. У новому сховищі перевезене відпрацьоване ядерне паливо зберігатиметься протягом наступних 100 років.

  Які ж напрямки розвитку вбачає Міндовкілля у Чорнобильській зоні?

  Індустріальний, промисловий кластер в 10-ти кілометровій зоні. Вигідне географічне розташування, наявність транспортної та інженерної інфраструктури сприяють створенню на території зони відчуження та зоні безумовного відселення індустріального кластера з виробництва зеленої енергії.

  «Символічно, що території, які внаслідок катастрофи є «брудні», можуть стати територіями на яких розвивається «чиста» енергія. Розвиток відновлювальних джерел енергії, крім багатомільйонних приватних інвестицій, це і наша зелена перепустка до Європи», - зауважив про ще один наратив Зони Богдан Боруховський.

  Розвиток туристичного потенціалу - безпечність, належна інфраструктура, максимальне збереження об’єктів та промоції дозволить перетворити зону в туристичний магніт.

  «Туризм в Зоні це не лише про колесо огляду і арку. Це більше, ніж 20 туристичних маршрутів. Зауважу, що у 2019 році, до пандемії коронавірусу, Чорнобиль відвідало 130 000 туристів, більшість із них – іноземці. У планах Уряду щороку збільшувати потік туристів вдвічі», сказав Богдан Боруховський.

  Також перший заступник Міністра звернув увагу на важливість природно-заповідної зони Чорнобиля. Адже Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник займає понад 80 % Зони та є справжньою природною перлиною Полісся. Тут, за 35 років розвитку без втручання людини, ми можемо бачити як розвивається унікальна природа.