• In English
 • Міндовкілля: 31 жовтня - День Чорного моря

  31 жовтня причорноморські країни відзначають День Чорного моря. Саме в цей день у 1996 році шість причорноморських країн підписали Стратегічний план з реабілітації та захисту Чорного моря.

  Завдяки проекту ЄС-ПРООН «Посилення екологічного моніторингу Чорного моря» (EMBLAS) у Чорному морі вперше вдалося визначити 8 з 11 показників гарного екологічного стану. На жаль, не всі відкриття виявились радісними. З’ясувалось, що Чорне море досить забруднене сміттям:

  • 83% морського сміття, знайденого в Чорному морі, складає пластик, а саме PET-пляшки, упаковка, пластикові пакети;

  • Дунай та Дністер несуть в море від 6 до 50 одиниць сміття на годину;

  • кількість морського сміття в Чорному морі майже вдвічі перевищує аналогічну цифру для Середземного моря.

  Також у ході дослідження виявлено 124 хімічні сполуки, шкідливі для морської екосистеми і здоров’я людини. Серед них стійкі органічні речовини-забрудники: пестициди, біоциди, фармацевтичні засоби, антипірени та побутові хімічні засоби.

  Водночас є і позитивні новини:

  • відзначено тенденцію поступового відновлення унікальної екосистеми Філофорного поля Зернова;

  • виявлено низку видів, які вважались повністю вимерлими, від морського гребінця до білуги та осетра.

  «Охорона морських екосистем включена до екологічного блоку Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Наразі Україна впроваджує положення Рамкової Директиви ЄС про морську стратегію, головною метою якої є поетапне досягнення гарного екологічного стану морського середовища. Одним з першочергових кроків на цьому шляху є впровадження оновленої системи екологічного моніторингу, який охоплюватиме усі показники гарного екологічного стану, зазначені в Директиві», - повідомив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський.

  Наразі Міндовкілля розробляє Стратегію морської природоохоронної політики України, яку має затвердити Уряд до кінця поточного року.

  «Схвалення цього документа створить правові підстави для розробки, затвердження, та головне – бюджетного фінансування системи постійного неперервного екологічного моніторингу Чорного та Азовського морів на рівні стандартів ЄС, та першого 6-річного плану заходів із приведення стану морської екосистеми Чорного та Азовського морів до параметрів, визначених Рамковою директивою ЄС про морську стратегію як «гарний екологічний стан», - зауважив заступник Міністра Михайло Хорєв.

  Перший 6-річний план має бути розроблений упродовж 2021 року. Також у 2021 планується посилити національні установи, відповідальні за морський моніторинг, шляхом модернізації лабораторій та введення у експлуатацію відремонтованого науково-дослідного судна.