• In English
 • Медична допомога у 2022 році: фокус на потребах та безпеці пацієнта
  Національна служба здоров’я України, опубліковано 16 грудня 2021 року о 11:25

  Національна служба здоров’я працює над розширенням спектру медичної допомоги, яку пацієнт може отримати в лікарнях безоплатно. Особливий фокус на безпеці та якості послуг. Що зміниться для пацієнта у 2022 році?

  У 2022 році в Програмі медичних гарантій (ПМГ) з’явиться ще більше безоплатних послуг для пацієнтів. Окрему увагу Національна служба здоров’я приділить підвищенню якості медичних послуг. Для цього в державному бюджеті передбачено 157,3 млрд грн, що на 33 мільярди більше, ніж у 2021 році. Зауважимо, що це найбільша сума з початку реформи фінансування системи охорони здоров’я.

  “Як і раніше, найпильніша увага в Програмі медичних гарантій буде прикута до пріоритетних медичних послуг. Це допомога при захворюваннях, які є основними причинами смертності в Україні та лікування яких найбільше б’є по кишенях українців: інсульти, інфаркти та онкологія. Додаткові кошти в бюджеті Програми медичних гарантій дозволять підвищити тарифи за найважливішими напрямками. Адже підвищення тарифів — це посилення фінансового захисту пацієнтів у сфері медичних послуг”,— розповідає про нововведення ПМГ 2022 заступник Голови НСЗУ Тетяна Бойко.

  Наступного року виплати закладам за пологи зростуть від 10 до 15 тисяч гривень. У цю суму входять такі медичні послуги для породіль та їх малюків: фізіологічні або ускладнені пологи; кесарів розтин; епідуральна анестезія та знеболення під час пологів та інші процедури. А також моніторинг стану породіллі та новонародженого, всі необхідні обстеження та консультації, вакцинація дитини, ліки з Нацпереліку, харчування і перебування у стаціонарі.

  Для закладів, які відповідатимуть додатковим вимогам, виконуватимуть низку важливих лабораторних досліджень, тариф за послугу становитиме 20 тис. грн.

  Крім того, до закладів будуть висуватися посилені вимоги. В інтересах пацієнта НСЗУ укладатиме договори лише з тими установами, які в 2021 році провели мінімум 150 пологів. Це свідчить про кваліфікацію персоналу і здатність надати якісні та безпечні послуги.

  Зросте й тариф на медичну допомогу в складних неонатальних випадках — із 113 до 135 тис. грн. За лікування недоношених дітей у закладах, які відповідають додатковим вимогам, Національна служба здоров’я платитиме 161 тис. грн. Для цього заклади повинні мати виїзну неонатальну бригаду, яка може перевозити новонароджених між лікарнями. Заклади мають забезпечити належні умови перевезення та надавати допомогу без прив’язки до місця реєстрації чи проживання пацієнта.

  Проте НСЗУ не укладатиме договори на лікування складних неонатальних випадків із закладами, які переводять до інших лікарень більше ніж 30% немовлят. Адже постійні переведення пацієнтів свідчать про неспроможність установи надавати допомогу належного рівня.

  Серцево-судинні захворювання є головною причиною смертності в Україні. Тому до лікування інфаркту та інсульту висуватимуться посилені вимоги, а НСЗУ платитиме за цю послугу за підвищеним тарифом.

  Під посиленими вимогами мається на увазі мінімальна кількість наданих послуг у 2021 році. Так, заклад зможе укласти договір з НСЗУ, якщо пролікував 100 інсультів або 50 інфарктів.

  Ще одним пріоритетом Програми медичних гарантій є онкологія, тому тарифи на ці послуги також зростуть. Так, за хіміотерапію НСЗУ заплатить 35 тис. грн замість 25 тисяч як у 2021 році. А за лікування дітей — до 131 тис. грн.

  Сума за радіологічне лікування становитиме 51 тис. грн, в той час як у 2021 році - 36,5 тисячі. За лікування онкогематологічних захворювань — 74 тисячі гривень замість 54 тисяч. Це дозволить лікарням закуповувати необхідні якісні ліки, покращувати умови перебування пацієнта в лікарні, створювати гідні умови праці для медичних працівників.

  Раннє виявлення онкохвороб, як і раніше, буде пріоритетом Програми медичних гарантій. Ідеться про ендоскопічні дослідження та мамографію в групах підвищеного ризику.

  Нововведення 2022 року — стаціонарозамінні форми лікування. Адже багато медичних втручань не потребують стаціонару й успішно проводяться амбулаторно. Також у планах послуга “Хірургія одного дня”: після нескладної операції пацієнт зможе того самого дня повернутися додому.

  Національна служба здоров’я прагне зменшити витрати українців із хронічними захворюваннями на ліки, які треба приймати постійно. Тому в 2022 році програма реімбурсації “Доступні ліки” розшириться. НСЗУ пропонує включити до неї препарати для лікування хвороби Паркінсона та хронічного обструктивного захворювання легень.

  У 2022 році Програма медичних гарантій ще більше посилює фокус на потребах та безпеці пацієнта. Високі вимоги до медичних закладів та збільшені тарифи стимулюватимуть їх ставати кращими, а якість медичної допомоги та захищеність пацієнтів зростатиме.