• In English
 • Марина Слободніченко: Єврокомісія може розглянути Україну як стратегічний хаб лікарських засобів
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 15 вересня 2023 року о 16:05

  Делегація МОЗ, яку очолює заступник Міністра з питань євроінтеграції Марина Слободніченко, перебувала у Брюсселі з робочим візитом до Єврокомісії та її профільних директоратів. Мета поїздки — налагодити прямі контакти з ЄС та визначити основні пріоритети євроінтеграційної політики фармацевтичної сфери.

  Протягом двох днів українська делегація зустрілася з Генеральним директоратом Єврокомісії з охорони здоров’я та безпеки харчових продуктів (DG SANTE), Генеральним директоратом щодо готовності до надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я та реагування на них (DG HERA), Генеральним директоратом з питань сусідства та переговорів про розширення ЄС (DG NEAR), Генеральним директоратом внутрішнього ринку, промисловості, підприємництва, малого та середнього бізнесу (DG GROW), а також з очільником офісу єврокомісара з питань охорони здоровʼя та безпеки харчових продуктів Стели Киріакідес — паном Гіоргосом Росідесом.

  «Ми мали дуже продуктивні два дні у Брюсселі, під час яких змогли напрацювати прямі контакти та визначити наступні кроки щодо посилення нашої співпраці на шляху до вступу України в ЄС. Якщо коротко резюмувати, то у розрізі фармацевтичного регулювання Єврокомісія від нас очікує виконання трьох ключових завдань: створення єдиного регуляторного органу, імплементації стандартів та права ЄС, а також посилену боротьбу з фальсифікатом ліків та медвиробів. Важливо відзначити, що як профільні директорати, так і офіс єврокомісара з питань охорони здоров’я та харчових продуктів зголосилися нас максимально підтримувати на цьому шляху», — розповіла заступник Міністра.

  За її словами, Єврокомісія навчить українських інспекторів з контролю за лікарськими засобами та надасть експертну підтримку у підготовці до скринінгу українського законодавства від ЄС. Зокрема, Єврокомісія надасть технічних консультантів, які разом з фахівцями МОЗ працюватимуть над підготовкою порівняльних таблиць для Єврокомісії. До слова, аналіз відповідності рівня імплементації актів праву ЄС у національному законодавстві має розпочатися відразу після офіційного старту переговорів з ЄС, на початок яких Україна очікує вже у грудні цього року.

  Крім того, Єврокомісія розгляне можливість долучення українських експертів до робочих груп при комітетах ЄС. Це реальна можливість розпочати пряму взаємодію не лише у якості країни-кандидата, але й у ролі держави, що бере участь у формуванні спільної європейської політики у сфері охорони здоров’я.

  «Важливо, що вже зараз Україна має своє місце у стратегічних планах ЄС. Так, для прикладу, на зустрічі з DG HERA ми почули, що Єврокомісія може розглянути Україну як потенційного постачальника ліків для стратегічного запасу ЄС. МОЗ запросили доєднатися до воркшопу щодо формування стратегічних запасів ліків, який відбудеться наприкінці жовтня, а також ми обговорили можливість проведення окремого засідання ради директорату за участю України, де обговорюватимуться механізми реагування на хімічні, біологічні та радіаційні загрози і формування стратегічних запасів ліків для ліквідації цих загроз», — відзначила Марина Слободніченко.

  Окрім представників Міністерства, до делегації доєдналися фахівці та очільник Державного експертного центру МОЗ Михайло Бабенко. Вони активно залучені до процесу створення нового єдиного регуляторного органу у сфері лікарських засобів, адже саме ДЕЦ наразі відповідає за експертизу та реєстрацію препаратів, організацію та проведення клінічних випробувань медпрепаратів, а також за оцінку медичних технологій.

  Важливо зазначити, що українська делегація окремо зустрілася з профільними європейськими бізнес-асоціаціями — Європейською асоціацією генеричних препаратів (European Generics Medicines Association — EGA) та Європейською федерацією фармацевтичної промисловості (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations — EFPIA), що об’єднує виробників інноваційних препаратів. В рамках зустрічей були обговорені питання, які турбують українських та європейських виробників ліків, зокрема щодо створення єдиного регуляторного органу з лікарських засобів, узгодження нормативних стандартів та вимог до ліцензій на продаж в Україні та ЄС, взаємовизнання GMP-сертифікації та прискорення узгодження цифрових регуляторних вимог. Окремо підіймалися питання щодо проведення клінічних випробувань лікарських засобів в Україні та посилення співпраці у наукових розробках інноваційних препаратів та методів лікування.

  Організація візиту відбулася за активної підтримки та сприяння Представництва України при Європейському Союзі та за участі Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) SAFEMed «Безпечні та доступні ліки для українців», що надаватиме технічну підтримку у створенні єдиного держрегулятора. Окрема вдячність Всеволоду Ченцову, представнику України при ЄС та українським дипломатам за допомогу у налагодженні діалогу з усіма компетентними директоратами та агентствами Єврокомісії у Брюсселі.