Львівський онкоцентр із новим обладнанням: приклад реалізації державної стратегії

Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 21 травня 2025 року о 18:17

Онкозахворювання — один із головних викликів для системи охорони здоров’я України. Щороку десятки тисяч українців отримують діагноз, який потребує сучасного обладнання, досвідчених фахівців та гарантованого доступу до лікування. Саме тому Уряд реалізує комплексну політику, спрямовану на профілактику, раннє виявлення, сучасне лікування та підтримку пацієнтів на всіх етапах. Ця політика базується на рішенні Ради національної безпеки і оборони України від 22 грудня 2023 року та Національній стратегії контролю злоякісних новоутворень до 2030 року.

«Виконання рішень РНБО щодо боротьби з онкозахворюваннями — це пріоритет держави, який ми втілюємо в конкретних діях. Торік Уряд затвердив Національну стратегію, ухвалив план заходів до 2025 року, і ми вже реалізуємо його на практиці — від нового порядку скринінгу до ще більш активної модернізації лікарень. За останні п’ять років ми закупили 21 лінійний прискорювач, 42 апарати МРТ та 233 комп’ютерні томографи за кошти держбюджету та в рамках проектів Світового Банку — рекордна кількість за часи незалежності. Наше завдання — забезпечити, щоб якісна діагностика, лікування й підтримка були максимально наближені до пацієнта. Саме тому ми інвестуємо в онкоцентри й багатопрофільні лікарні по всій країні — там, де вже сьогодні надається допомога, яка відповідає сучасним стандартам», — наголосив Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко під час робочої поїздки на Львівщину.

Держава продовжує активно інвестувати в медичну інфраструктуру по всій країні, зокрема й онкологічну. Протягом останніх п’яти років до українських лікарень поставлено 233 комп’ютерних томографи (8 з них — для онкоцентрів), 42 апарати МРТ (9 з них — для онкоцентрів), а також 21 лінійний прискорювач. Крім того, у межах українсько-французької співпраці українські лікарні мають отримати 25 мамографів експертного класу. Один із них — Львівський онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр, з роботою якого міністр ознайомився під час відрядження.

В межах візиту Віктор Ляшко взяв участь у відкритті оновленого відділення променевої терапії та нового кабінету комп’ютерної томографії у Львівському онкоцентрі. Новий томограф GE Revolution Maxima Healthcare, закуплений за кошти державного бюджету, дозволить швидше і точніше планувати променеву терапію, діагностувати хвороби на ранніх етапах та приймати до 30% більше пацієнтів. В оновленому відділенні променевої терапії — 12 палат на 30 ліжок, нова система кондиціонування та рекуперації повітря, комфортні умови для тих, хто проходить тривале лікування. 

Онкоцентр надає повний цикл допомоги: лише за минулий рік — майже 9500 хірургічних втручань, понад 27 тисяч курсів хімієтерапії, щороку — понад 5 тисяч пацієнтів проходять хімієтерапевтичне й гематологічне лікування. Кожен п’ятий пацієнт приїздить із сусідніх областей. Заклад бере участь у міжнародних проєктах, навчає медичних фахівців, готується до запуску четвертого лінійного прискорювача та розширення реабілітаційних послуг.

Онкопослуги надаються безоплатно — у межах Програми медичних гарантій. У 2024 році 24 обласні онкоцентри отримали понад 6,3 млрд грн за надані медичні послуги. Львівський онкоцентр — серед лідерів за обсягами фінансування: понад 489 млн грн. У 2025 році вже виплачено близько 2,2 млрд грн на оплату медичних послуг за онкопакетами. Загальний бюджет програми за цими напрямами цьогоріч складає понад 6,4 млрд грн: 2,4 млрд — на хімієтерапевтичне лікування, 2,75 млрд — на радіологічну терапію, понад 1,2 млрд — на допомогу пацієнтам з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями. Окрім того, на закупівлю ліків та медичних виробів для боротьби з раком, проведення трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин дітям і дорослим передбачено понад 2 млрд грн.

Міністр охорони здоров’я подякував команді онкоцентру за системну роботу та передав подяку Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля — за професіоналізм, стійкість і внесок у розвиток медичної допомоги, яка змінює якість життя пацієнтів.