• In English
 • Литовські інвестори мають намір інвестувати в проекти виробництва тепла та електроенергії із біомаси в містах України

  У рамках візиту до м. Каунас (Литва) Голова Держенергоефективності Сергій Савчук провів низку зустрічей з литовськими компаніями, які працюють у сфері виробництва енергії з «чистих» джерел, та відвідав успішно реалізовані ними проекти.

  Так особливості встановлення потужностей з генерації «чистого» тепла у Литві обговорив Сергій Савчук із директором компанії «Ekopartneris» Ромуалдасом Руткою.

  У ході перемовин Сергій Савчук здійснив огляд встановленої компанією твердопаливної котельні потужністю 17,5 МВт теплової енергії. Станція працює на відходах деревини, які компанія «Ekopartneris» закуповує на конкурентній основі на відомій литовській біржі біопалива «Baltpool». Вироблене «чисте» тепло надходить в мережу міста.

  Також, Голова Держенергоефективності відвідав ще один важливий об’єкт у м. Каунас – біоТЕЦпотужністю 30 МВт теплової та 5 МВт електричної енергії з економайзером потужністю 7 МВт. У якості палива використовується деревна тріска. Згенерована енергія постачається в мережу міста.

  БіоТЕЦ побудовано за рік литовською компанією «Enerstena Group». На об’єкті використано обладнання відомої компанії «Siemens».

  Як пояснили представники литовського бізнесу, виробництво тепла з біомаси у Литві набрало значних обертів. Частка теплової енергії з біомаси в системі теплопостачання сягає 65%. До 2020 р. планується збільшити цей показник до 80%.

  Такому успіху сприяла запроваджена модель конкурентного ринку теплової енергії, а також створена у 2012 році біопаливна біржа «Baltpool».  На біржі щотижнево проводяться електронні торги різними видами біопалива. Постачальники біомаси та виробники тепла спілкуються анонімно.

  Завдяки цій біржі зросла конкуренція на ринку. За період з 2013 р. по 2016 р. частка обігу біомаси на біржі підвищилася з 1% до 86%. Вартість біомаси за 3 роки знизилася на 40%.

  У свою чергу Голова Держенергоефективності Сергій Савчук розповів про стан розвитку сфери виробництва тепла з біомаси в Україні та окреслив ключові здобутки: «Сьогодні кожне місто України відчуває потребу у диверсифікації джерел енергії. Чимало міст вже збільшують кількість твердопаливних котелень. Зі свого боку ми працюємо над законодавчим полем для залучення інвесторів у цю сферу. Цьогоріч на законодавчому рівні запроваджено стимулюючий тариф на тепло «не з газу. Крім цього, наразі Держенергоефективності разом з експертним середовищем розробляє законопроект щодо створення ринку твердої біомаси».

  За підсумками зустрічей сторони домовилися співпрацювати, зокрема, розглядати можливості залучення литовського бізнесу та інвесторів у проекти зі встановлення біоТЕЦ та твердопаливних котелень в Україні.

  Довідково

  Дізнатися більше інформації про роботу біоТЕЦ у м. Каунас можна з відеоролику: https://www.youtube.com/watch?time_continue=12&v=GE8F1b95A4o