• In English
 • Лілія Гриневич: Все більша частина випускників старшої школи вступає за держзамовленням на технічні спеціальності у виші
  Міністерство освіти і науки України, опубліковано 06 червня 2018 року о 20:02

  Обсяг державного замовлення на технічні спеціальності щодо випуску учнів старшої школи зріс майже вдвічі за останні 10 років - з 8,5% у 2007 році до 16,3% у 2018 році, - якщо дивитися "у розрізі демографії". Про це зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич під час засідання виїзного розширеного Комітету ВРУ з питань науки і освіти за участі ректорів технічних університетів України сьогодні, 6 червня 2018 року, у приміщенні КПІ ім. Сікорського.

  «У нас у суспільстві побутує думка, що зараз технічні виші переорієнтувалися виключно на гуманітарні спеціальності чи готують тільки економістів, фінансистів, при цьому технарів стає все менше і менше. Більш того, цю думку часто тиражують і представники влади. Давайте подивимося на об’єктивні факти та цифри. Найкращою ілюстрацією є прийом – як приймають випускників шкіл. У абсолютних цифрах замовлення на технічні спеціальності падає, але якщо ми подивимось у розрізі демографії, обсяг держзамовлення на технічні спеціальності по відношенню до випуску учнів старшої школи зріс майже вдвічі за останні 10 років - з 8,5% у 2007 році до 16,3% у 2018 році», - пояснила Лілія Гриневич.

  Вона також звернула увагу на те, що порівняно з 2007 роком кількість випускників шкіл скоротилася більш ніж вдвічі – з 467 тисяч до 203 тисяч.

  «Саме демографія зараз є найбільшим нашим стримуючим чинником. Якщо ми звернемось до ринку праці, то за низкою технічних спеціальностей ми маємо значну потребу у кадрах. Більш того, зараз у нас на технічних спеціальностях бакалаврів навчається більше ніж магістрів. І причиною цього є дві важливі тенденції – від’їзд молоді, що навчається на технічних спеціальностях, за кордон та затребуваність таких кадрів навіть на рівні бакалавра», - додала Міністр.

  Лілія Гриневич наголосила, що впоратися з відтоком людей за кордон буде неможливо, якщо держава не почне передбачувати гроші на технічне оснащення закладів вищої освіти.

  «Тут нам потрібна допомога депутатів. Зараз ми маємо можливість закласти на капітальні видатки закладів лише гроші через депутатів, і здебільшого ці кошти вже приходять до нас повністю розписаними. Нам потрібна цільова програма, яка  спрямовувалася б саме на підтримку умов навчання та проведення досліджень у технічних університетах», - заявила Міністр.

  Окремо також йшлося про вдосконалення законодавчого поля, особливо це актуально для сфери інновацій.

  «Фундаментальна наука, чиста наука та прикладна наука та інновації – це різні речі. І нам потрібно через законодавство закладати стимули для розвитку інновацій, створити сприятливе законодавче поле. Я дуже вдячна технічним університетам, які свого часу після довгого занепаду змогли включитися в активну роботу над оборонними проектами, коли цього почала потребувати наша держава. Ви довели, що є серйозною силою підтримки для країни. Свою ж роботу має зробити законодавець, аби дати вам більше можливостей», - відзначила Лілія Гриневич.