• In English
 • Лілія Гриневич: МОН покращує доступ до безпечної освіти на лінії зіткнення та сподівається, що Україна приєднається до Декларації про безпеку шкіл
  Міністерство освіти і науки України, опубліковано 12 липня 2018 року о 15:58

  Міністерство освіти і науки України повністю підтримує ідеологію Декларації про безпеку шкіл та сподівається, що з часом Україна зможе приєднатися до неї. На цьому наголосила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич під час круглого столу на тему «Декларація про безпеку шкіл: як захистити заклади освіти від нападів та використання у військових цілях у сучасних українських умовах?», який відбувся сьогодні, 12 липня 2018 року, в приміщенні МОН.

  Декларація про безпеку шкіл містить низку зобов'язань, спрямованих на попередження та реагування на напади та використання закладів освіти у військових цілях у період збройного конфлікту. Наразі до документа приєдналося 79 країн світу.

  «Я хотіла б подякувати нашим партнерам – Save the Children and Education Cluster – за допомогу в зборі та аналізі даних щодо атак та використання у військових цілях окремих навчальних закладів. Також щира вдячність ЮНІСЕФ за розробку, поширення та заохочення «чутливих до конфліктів» підходів до освіти через інтернет-курси для дітей і вчителів. У тому числі й завдяки вашій підтримці нам вдається покращувати доступ до якісної та безпечної освіти на лінії зіткнення та поблизу неї. Протягом останніх років ми залучили до постійної роботи практичних психологів та інших педагогічних працівників, які пройшли спеціальну підготовку з надання психологічної допомоги учасникам навчального процесу в умовах збройного конфлікту. Щоб убезпечити дітей,  понад 30 шкіл пішли на дистанційне навчання. Також затверджено низку нормативно-правових актів для реалізації права на освіту на тимчасово окупованій території України, територіях на лінії зіткнення та дітей, переміщених всередині країни. Міністерство створило умови для подальшого навчання дітей за місцем нового проживання або тимчасового перебування. Ми також спростили процедуру зарахування в навчальні заклади», – повідомила Лілія Гриневич.

  Вона відзначила, що наразі створення безпечних умов для навчання дітей на лінії зіткнення та поблизу неї, а також залучення до української освіти учнів та потенційних студентів, що проживають на окупованих територіях – пріоритет не лише МОН, а й усієї держави.

  «Save the Children  – найбільша глобальна незалежна організація для дітей. Ми прагнемо створити світ, в якому діти виживають, навчаються та є захищеними.  Цілі, які ми встановили, – нелегкі. Але, будуючи міцні партнерські відносини з громадами, урядами, бізнесом та міжнародною спільнотою, ми маємо сміливість сказати, що це можливо. В Україні з 2014 року Save the Children залучило понад 400 тис осіб, з яких 250 тис дітей, які працюють над захистом дітей, освіти, охорони здоров'я та над протидією дитячій бідності. Ми не хочемо, щоб діти в Україні відчували себе «забутими дітьми», адже вони такими не є. Save the Children та партнери продовжуватимуть працювати в країні до 2021 року й надалі. Ми продовжимо підтримувати реформи та процеси розвитку. Я сподіваюсь, що ми знайдемо спосіб спільно розглянути стан сучасної України та знайти рішення для допомоги дітям у цій країні. Ми сподіваємось на вашу підтримку та співпрацю у роботі над підписанням Декларації про безпеку шкіл та захисту прав всіх дітей в Україні», – розповів Даріуш Зітек, очільник Save the Children в Україні.

  Слід відзначити, що наразі Декларація про безпеку шкіл та «Керівні принципи захисту навчальних закладів та університетів від військового використання під час збройних конфліктів», які обговорювалися під час круглого столу, є єдиними міжнародними документами, присвяченими винятково безпеці закладів освіти, дітей та вчителів у контексті збройного конфлікту.

  «Конфлікт на сході України, що триває вже понад чотири роки, завдає руйнівної шкоди системі освіти. 200 тисяч дівчаток та хлопчиків змушені навчатися в складних умовах на фоні бойових дій та ризиків, пов’язаних із нерозірваними боєприпасами. Вони навчаються в школах, у стінах яких видно отвори від куль, а вікна закладені мішками з піском. У підвалах облаштовано бомбосховища, а на подвір’ях залишаються осколки. ЮНІСЕФ надає психологічну допомогу та проводить тренінги щодо мінних ризиків для сотень тисяч дітей, молоді та вчителів на сході України. Ми також здійснюємо ремонти пошкоджених шкіл та дитячих садків, а також надаємо навчальні матеріали, такі як навчальні набори, меблі та спортивне обладнання. ЮНІСЕФ закликає прийняти Декларацію про безпечні школи та забезпечити для кожної дитини безпечні умови для навчання», – підкреслила Джованна Барберіс, Голова ЮНІСЕФ в Україні.

  Міністр Лілія Гриневич відзначила, що наразі Україна як держава, що перебуває в стані збройного конфлікту, послідовно намагається мінімізувати негативний вплив від нього, що завдається дітям.

  «Однак за цих складних обставин ми маємо труднощі з виконанням окремих зобов’язань, передбачених Декларацією. Ми сподіваємося, що Україна зможе вже найближчим часом владнати всі питання та приєднатися до документа», – додала Лілія Гриневич.

   Нагадуємо, що на сайті Міністерства освіти і науки України розміщена покрокова інструкція, а також інші необхідні матеріали, які допоможуть абітурієнтам з Криму та Донбасу вступити до закладів вищої освіти України за спрощеною процедурою.