Програмою «теплі кредити» вже скористалися приблизно 650 тисяч домогосподарств. За обсягом це приблизно, як місто Рівне, Житомир, Вінниця. Вона має дуже великий попит серед населення, але, з іншого боку, ми повинні чітко розуміти її ефективність. Тому завдання Фонду енергоефективності – верифікація цих проектів і подальший моніторинг енергоспоживання багатоповерхівок, у яких впроваджено енергоефективні заходи за рахунок програми. Про це у прямому ефірі радіо «Новое время» заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.
«Зараз країна споживає 18 мільярдів кубів газу, а практично можемо зменшити цю цифру до 9. Яким чином? Розроблена нами маршрутна карта дуже проста. Програма «теплі кредити», яка співфінансує тільки оплату будівельних матеріалів, вікон, дверей, радіаторів і газових котлів, залишиться здебільшого працювати для приватного сектору. А щодо багатоповерхового сектору – нам треба рухатися до ефективної економії кожної вкладеної копійки. І це вже питання державної установи «Фонд енергоефективності», – зазначив Геннадій Зубко.
Він повідомив, що у понеділок було підписано угоду між Фондом енергоефективності та Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC), яка дає старт фінансуванню програм енергоефективності в багатоквартирних житлових будинках, у яких створено ОСББ.
«Ключовий клієнт Фонду енергоефективності – це багатоповерховий будинок, де управління спільною власністю здійснюється управителем або ОСББ. Чому він? Тому що, на жаль, саме ці домогосподарства перебувають під монопольним впливом теплопостачальних компаній і їм вкрай необхідно зменшувати своє енергоспоживання. Разом з нашими міжнародними партнерами Фондом енергоефективності затверджена грантова політика, яка передбачає співфінансування від 20 до 50% на впровадження енергоефективних заходів у багатоповерхівках. Мінімально – це встановлення ІТП, максимально – це повна тепломодернізація будинку з заміною інженерних мереж. Мета модернізації й реновації – підвищення якості споживання, у тому числі можливість отримувати якісну температуру і послуги. Це також веде до збільшення вартості житла до 20-25%. І, найголовніше, особливо якщо ми кажемо про старий житловий фонд, ми збільшуємо тривалість життя будинку. Цю історію модернізації житла пройшли багато країн», – розповів Геннадій Зубко.