• In English
 • Коментар МЗС України стосовно Звіту другої Місії експертів Московського механізму ОБСЄ в контексті війни рф проти України
  Міністерство закордонних справ України, опубліковано 14 липня 2022 року о 21:50

  МЗС України відзначає важливість оприлюдненого Звіту другої Місії експертів ОБСЄ, який фіксує значну кількість порушень міжнародного гуманітарного права та міжнародного права у сфері прав людини, воєнні злочини, злочини проти людяності та інші звірства, скоєні російською федерацією та її збройними силами під час триваючої загарбницької війни проти України.

  Документ відзначає, що масштаб і частота невибіркових атак проти цивільного населення та цивільних об’єктів, зокрема в місцях, де відсутні військові об’єкти, є достовірним доказом того, що російські збройні сили вели бойові дії, нехтуючи своїм основним зобов'язанням дотримуватися основоположних принципів розрізнення, пропорційності і запобіжних заходів, які становлять фундаментальну основу міжнародного гуманітарного права. Як наслідок, значну кількість цивільного населення було вбито або поранено, а цивільні об'єкти пошкоджені або зруйновані в численних містах та селищах.

  Місія підтвердила використання російськими військами запальних та касетних боєприпасів, фосфорних бомб та термобаричної зброї. Експерти встановили, що російські збройні сили застосували щонайменше шість видів касетних боєприпасів у атаках, які призвели до сотень жертв серед цивільного населення та пошкодження цивільних об’єктів, включаючи будинків, лікарень та шкіл після вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року.

  Місія експертів привертає увагу до масових порушень окупаційними військами міжнародного права у сфері прав людини. Деякі з найбільш серйозних порушень включають:

  • цілеспрямоване вбивство мирних жителів, зокрема журналістів, правозахисників та місцевих мерів;
  • злочинну практику створення та використання збройними силами рф так званих фільтраційних центрів;
  • масштабні депортації цивільних українців до росії;
  • різні форми жорстокого поводження, включаючи катування, завдані затриманим цивільним особам і військовополоненим;
  • незаконні затримання, викрадення та насильницькі зникнення;
  • засудження до смертної кари.

  Документ говорить про те, що події в Бучі та Ірпені, які відвідала Місія, є кричущими прикладами серйозних порушень російськими збройними силами міжнародного гуманітарного права згідно з Женевськими конвенціями та їх Додатковими протоколами, та є воєнними злочинами.

  Місія також вбачає ознаки організованої діяльності у таких діях як вивезення російськими окупаційними силами українського зерна з країни, та вважає, що ці дії є порушеннями міжнародного гуманітарного права та міжнародного права у сфері прав людини, і мають бути належним чином розслідуваними, винні притягнуті до відповідальності, а тим, хто постраждав, відшкодовані збитки.

  МЗС України розглядає Звіт другої Місії експертів Московського механізму ОБСЄ як важливий внесок у зусилля міжнародного співтовариства щодо документування злочинів держави-агресора, забезпечення справедливості та притягнення до відповідальності всіх замовників і виконавців злочинів російської загарбницької війни проти України.