• In English
  • Коментар МЗС щодо приєднання України до Спільної заяви на підтримку виконання Конвенції про заборону хімічної зброї
    Міністерство закордонних справ України, опубліковано 29 листопада 2024 року о 10:40

    Україна приєдналася до Спільної заяви від імені 59 держав на підтримку неухильного виконання положень Конвенції про заборону хімічної зброї, зокрема в частині заборони використання хімічних засобів боротьби із заворушеннями у якості методу ведення війни. Заява була виголошена в рамках 29-ї сесії Конференції держав – учасниць Конвенції про заборону хімічної зброї.

    Цілком поділяємо позицію про те, що використання хімічної зброї та хімічних засобів боротьби із заворушеннями у якості методу ведення війни становить грубе порушення норм міжнародного права та ставить під загрозу досягнення світу, вільного від хімічної зброї.

    Високо цінуємо роботу Організації із заборони хімічної зброї та держав-партнерів, спрямовану на доведення фактів застосування російською федерацією хімічних засобів боротьби із заворушеннями як засобу ведення війни проти України.

    Нагадуємо, що нещодавній звіт Організації із заборони хімічної зброї підтвердив наявність у наданих Україною доказах, що були відібрані на лінії фронту, хімічних елементів, які відносяться до хімічних засобів боротьби із заворушеннями, та регулярно застосовуються російською федерацією в порушення вимог Конвенції про заборону хімічної зброї.

    Спільна заява привертає окрему увагу до цих порушень — численних повідомлень про використання російською федерацією хімічних засобів боротьби із заворушеннями та інших токсичних хімічних речовин на лінії фронту в Україні.

    Українська сторона задокументувала у період з лютого 2023 року 4 950 випадків застосування російською федерацією боєприпасів, які містять небезпечні хімічні речовини.

    Важливо, що у спільній заяві держави-учасниці підтверджують готовність підтримувати зміцнення потенціалу Технічного секретаріату ОЗХЗ надавати допомогу Україні відповідно до статті VIII Конвенції, а також вичерпно реагувати на застосування хімічної зброї та хімічних засобів боротьби із заворушеннями у якості методу ведення війни проти України відповідно до статті X Конвенції.

    Ухвалення Спільної заяви стало черговим підтвердженням позиції міжнародної спільноти, що російська федерація не уникне справедливої відповідальності за порушення міжнародного права, зокрема Конвенції про заборону хімічної зброї.