• In English
  • Команда Мінрозвитку зустрілася з представниками Європейської Комісії
    Міністерство розвитку громад та територій України, опубліковано 13 лютого 2025 року о 12:55

    Команда Мінрозвитку зустрілася з представниками Європейської Комісії. Зустріч провели перший заступник Міністра розвитку громад і територій України Альона Шкрум, заступники Міністра Марина Денисюк, Олексій Рябикін, Наталія Козловська та директор Департаменту інвестиційної політики Міністерства Артем Гусак. У фокусі обговорення – виконання Україною індикаторів Плану Ukraine Facility та статус впровадження інвестиційного компонента Ukraine Investment Framework, в тому числі гарантії від ЄС та портфоліо спільних проектів з Європейським інвестиційним банком.

    З боку Європейської Комісії були присутні Олена Вішнар Маліновська, керівник відділу з питань реконструкції та приєднання, Габріель Блан, керівник групи з питань відновлення та реконструкції, Жанна Роблес, спеціаліст з питань політики Відділу з питань взаємодії з Україною та приватним сектором, Штефан Шльойнінг, керівник відділу співробітництва Представництва ЄС в Україні та інші.

    “Рада вітати представників Європейської Комісії в Україні. Для нас подібні зустрічі є надзвичайно важливими, вони допомагають нам краще координувати зусилля і знаходити порозуміння стосовно подальшої співпраці. Зокрема, коли йдеться про взаємодію з Європейським інвестиційним банком, а також реалізації компонента Ukraine Investment Framework.

    Наприкінці року ми переглянули наше портфоліо проектів з ЄІБ, тому очікуємо, що найближчим часом матимемо доступні ресурси. Наша мета – допомагати та відбудовувати вже зараз, швидко та ефективно. Ми маємо отримувати стабільне фінансування для того, щоб досягнути цього. Ми готові працювати над покращенням усіх процесів зі свого боку.

    Сподіваємося на співпрацю з боку Європейської Комісії для отримання усіх необхідних гарантій та як результат – ефективніше впровадження проектів відбудови в Україні з відповідним фінансуванням”, – підкреслила Альона Шкрум.

    Нагадаємо, що Ukraine Facility складається з 3-х компонентів, другим з яких і є Ukraine Investment Framework, участь у впровадженні якого бере Міністерство розвитку громад та територій. Він передбачає надання гарантій та грантів на суму 8 млрд євро. Очікується, що протягом наступних років реалізація цього компоненту дозволить залучити в Україну до 40 млрд євро державних і приватних інвестицій.

    Під час свого виступу Олексій Рябикін наголосив на важливості ініціатив на регіональному рівні, таких як “Програма відновлення України ІІІ”, що реалізується Міністерством розвитку громад та територій спільно з Європейським інвестиційним банком. Він навів приклад успішної реалізації проектів у громадах України і зазначив, що у них залишається великий запит на подібну допомогу Європейського Союзу. За його словами, вона допомагає суттєво підсилити спроможність громад.

    Окремо Олексій Рябикін розповів про прогрес реформи децентралізації, як однієї з основних складових частин Плану України.

    “Попри війну реформа децентралізації триває. У рамках цього процесу План України передбачає низку змін до законодавства нашої країни. Наше Міністерство активно долучається до розробки відповідних проектів Законів. Зокрема, один з них наразі знаходиться на розгляді у Верховної Ради України. Його прийняття очікується у першому кварталі цього року.

    Для нас важливо продовжувати реформу у першу чергу тому, що ми усвідомлюємо – спроможні громади вже зараз здатні забезпечити стійкість країни. Маємо допомагати їм у цьому на усіх напрямках: від надання ширших повноважень місцевій владі у рамках реформи до підтримки з впровадженням проектів відновлення у рамках співпраці з міжнародними партнерами”, – зазначив заступник Міністра.

    Своєю чергою Марина Денисюк розповіла представникам Європейської Комісії про стан реалізації реформи з управління публічними інвестиціями. Вона зазначила, що, у рамках реформи, Планом заходів на 2024-2028 роки, передбачено доволі багато завдань для Міністерства розвитку громад та територій. У першу чергу – участь у напрацюванні методологічної бази управління публічними інвестиціями.

    Також разом із Міністерством економіки і Міністерством фінансів, Мінрозвитку здійснює оцінку публічних інвестиційних проектів, зокрема щодо відповідності пріоритетам регіональної політики та технічних аспектів реалізації.

    “Єдиний портфель проектів є важливим результатом розбудови системи управління публічними інвестиціями. Досвід, отриманий під час його формування, необхідно використати під час розробки методології, оцінки та пріоритезації публічних інвестиційних проектів – створити додаткові можливості для громад щодо ініціації нових проектів.

    Нам дуже важливо, щоб реформа Системи управління публічними інвестиціями сприяла розвитку та відбудові територіальних громад. Потреби відновлення мають бути чітко структуровані. Важливо підсилити інституційну спроможність громад. Маємо надію, що PPFs за підтримки Світового банку та ЄІБ суттєво допоможуть нам у цьому процесі”, – підкреслила Марина Денисюк.

    У контексті реформи управління публічними інвестиціями Альона Шкрум також розказала про DREAM, як важливу складову впровадження реформи. Саме ця система стане основою цифровізації портфеля публічних інвестиційних проектів, що відповідають визначеним стратегічним пріоритетам національного і регіонального розвитку. Саме через DREAM територіальні громади будуть мати можливість подавати публічні інвестиційні проекти.

    Наталія Козловська під час свого виступу поінформувала колег про пріоритети розвитку та реформування житлової політики в Україні.

    “Для Плану України та з метою забезпечення доступу до житла для людей, які його потребують, необхідно створити комплексну політичну та нормативно-правову базу в житловій сфері. Ми постійно працюємо над цим.

    Також активно розробляємо проекти, спрямовані на розробку та впровадження фінансово стійкої моделі соціального та доступного житла.

    Міністерством залучено експертів міжнародних організацій для отримання інформації про досвід інших країн у забезпеченні житлом та рекомендацій щодо житлової політики в Україні”, – сказала Наталія Козловська.

    Підсумовуючи, Марина Денисюк наголосила на важливості подальшої підтримки подібної координації з Європейською Комісією. Вона відзначила продуктивність подібного спілкування для пошуку розв'язання проблем співпраці та просування вперед по спільних напрямах, у першу чергу для швидшої відбудови України.