• In English
 • Керівництво Мін’юсту провело зустріч із Головою КМЄС в Україні
  Міністерство юстиції України, опубліковано 05 вересня 2023 року о 13:41

  Міністр юстиції України Денис Малюська та його заступники Олена Висоцька й Ірина Мудра провели зустріч із Головою Консультативної місії Європейського Союзу з реформування сектору цивільної безпеки України (КМЄС в Україні) паном Рольфом Холмбо.

  Під час ознайомчої зустрічі сторони підтвердили основні сфери співробітництва між КМЄС та Міністерством юстиції України, а також обговорили поточну ситуацію і плани на майбутнє, зокрема:

  1. Можливість співпраці в пенітенціарній сфері.

  2. Розвиток механізму компенсації жертвам насильницьких злочинів, у тому числі міжнародних. 

  3. Інші питання співпраці.

  КМЄС в Україні тісно співпрацює зі своїми українськими партнерами з метою пришвидшення проведення реформи сектору цивільної безпеки. Для цього місія надає стратегічні консультації та практичну підтримку конкретним заходам, необхідним для проведення реформ, відповідно до стандартів ЄС і міжнародних принципів належного врядування та прав людини.

  Протягом останніх років Міністерству юстиції України вдалося досягти прогресу у реформуванні системи, зокрема у цифровізації, ресоціалізації та покращенні умов тримання засуджених і ув’язнених, технічному оснащенні установ виконання покарань та комунікації із суспільством, іноземними партнерами.

  «Наразі актуальність теми реформування пенітенціарної системи тільки зростає, адже чимало установ були знищені чи пошкоджені. Але, разом із цим, за період широкомасштабного вторгнення ми перебудувалися під умови війни, забезпечуємо безпеку ув’язненим і персоналу, змінюємо логістику діяльності і забезпечення установ, виокремили в діяльності основні і першочергові задачі діяльності УВП. Пенітенціарна система навіть в умовах широкомасштабної війни реформується відповідно до Стратегії реформування пенітенціарної системи», — зазначив очільник українського Мін'юсту Денис Малюська.

  Проте українські тюрми та персонал, які розвивались у напрямку до гуманізації системи покарань і зовсім не готувались до війни, мають недостатні ресурси для функціонування у воєнний та післявоєнний період.

  «З метою формування моделі виконання кримінальних покарань, що відповідає міжнародним правилам та стандартам поведінки із засудженими, а також враховуючи руйнівні наслідки широкомасштабної військової агресії росії проти України, наша пенітенціарна система потребує відновлення та подальшого системного реформування, забезпечення тримання військовополонених, в тому числі засуджених судами України», — закцентувала заступник Міністра юстиції України Олена Висоцька.

  У зв’язку з цим для відновлення пенітенціарної системи, забезпечення безпеки та базових потреб ув’язнених та засуджених потрібна допомога держав-партнерів,  міжнародних організацій. Зокрема, це:

  1. Потреби у сфері пенітенціарної системи:

  · модернізація та доопрацювання Єдиного реєстру засуджених осіб та осіб, узятих під варту;

  · гуманітарна допомога пенітенціарній службі та відновлення інфраструктури пенітенціарної системи.

  2. Необхідність усунення наслідків катастрофи на Каховській ГЕС.

  3. Розробка програмного забезпечення для міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України.

  У розрізі останнього пункту, заступник Міністра юстиції України Ірина Мудра зазначила, що Реєстр збитків слугуватиме документальною формою обліку доказів та інформації щодо позовів про відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданої з 24 лютого 2022 року зацікавленим фізичним та юридичним особам, а також державі Україна. Тож, структура бази даних Реєстру повинна враховувати всі види шкоди: матеріальну, моральну, здоров'ю та інші визначені категорії шкоди.

  Рольф Холмбо у свою чергу відзначив, що зараз Україна перебуває у періоді інтенсивної гармонізації національного законодавства зі стандартами ЄС. Тож, потребує підтримки у цьому міжнародних партнерів. І КМЄС готова її надавати у межах своєї компетенції. Зокрема — щодо розробки національних механізмів компенсації постраждалим внаслідок агресії рф, а також надання безоплатної правничої допомоги таким особам.