• In English
  • Іванна Климпуш-Цинцадзе: Війни закінчуються і потім приходить розплата – відповідальність за скоєні злочини
    Служба Віце-прем'єр-міністра України, опубліковано 22 лютого 2018 року о 14:43

    Віце-прем`єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе взяла участь у засіданні Міжвідомчої комісії з питань застосування та реалізації норм міжнародного гуманітарного права в Україні, присвяченого веденню бойових дій у міських умовах. Це питання надзвичайно гостре для України з огляду на те, що російська агресія триває в регіоні, де частка міського населення подекуди сягає понад 90%.

    «На жаль, ті, кому ми вимушені протистояти в конфлікті, хоч і зобов’язані дотримуватися норм міжнародного гуманітарного права, та роблять це так само гібридно, як починали та роздмухували цей конфлікт», – сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе. Вона нагадала наймасштабніші факти порушення міжнародного гуманітарного права з боку російських військових та підтримуваних Росією незаконних збройних формувань на Сході України: «Руйнування та пошкодження інфраструктури, терор, тортури, «паради» військовополонених, вбивства полонених та нон-комбатантів, використання цивільного населення як «живого щита», атаки, що спричиняють смерть та каліцтво цивільного населення».

    Віце-прем`єр-міністр наголосила на важливості притягнення до відповідальності воєнних злочинців. «Війни закінчуються і потім приходить розплата – відповідальність за скоєні злочини, як це було за наслідками геноциду в Руанді та збройного конфлікту в колишній Югославії. Воєнні злочинці мають знати, що міжнародним судом у випадках порушення міжнародного гуманітарного права не приймаються посилання на «виконання обов'язків» або «підпорядкування наказам», – підкреслила вона.

    Та поки російська агресія триває, Україна повинна докладати максимум зусиль для зменшення кількості жертв і руйнувань. Дієвим інструментом у цьому контексті є взаємодія з Координаційним центром НАТО з реагування на катастрофи з метою залучення та надання гуманітарної допомоги у випадках виникнення надзвичайних ситуацій, спричинених катастрофами, в тому числі військового характеру. Така взаємодія, зазначила Іванна Климпуш-Цинцадзе, передбачена в нещодавно схваленому Урядом проекті Річної національної програми співробітництва України з НАТО на 2018 рік.

    «Окрім того, наші партнери з Північноатлантичного альянсу можуть ділитися з нами набутим ними досвідом у питаннях захисту критичної інфраструктури. З цією метою передбачається проведення низки консультацій з представниками Альянсу та країн-членів», – сказала Віце-прем`єр-міністр. За її словами, йдеться не лише про обмін досвідом, а й про реалізацію на його базі навчальних і тренувальних програм для підготовки персоналу з питань захисту критичної інфраструктури та створення системи стійкості країни.

    Засідання Комісії провів її Голова – Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш. Участь у заході також взяли представники Міноборони, ДСНС, Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні та колишній старший прокурор Міжнародного кримінального трибуналу щодо колишньої Югославії.

    Іванна Климпуш-Цинцадзе: Війни закінчуються і потім приходить розплата – відповідальність за скоєні злочини