Великим недоліком українського законодавства, зокрема, Кримінального Кодексу, є відсутність визначення такого злочину як «сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом». Про це у Верховній Раді заявила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе під час круглого столу з питань протидії сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом. Тому нагальним завданням усіх гілок влади, переконана Іванна Климпуш-Цинцадзе, має бути приведення українського законодавства у відповідність до міжнародного кримінального законодавства.
«Окрім цього нам необхідно адаптувати Міжнародний протокол з документування та розслідування сексуального насильства до українського контексту. Очевидно, це треба робити паралельно зі змінами до КК», – сказала вона.
За словами Віце-прем’єр-міністра, аналіз звітів міністерств чітко вказує на проблеми на місцях з розумінням понять «сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом» та «домашнього насильства», а головне – розрізнення відмінності однієї проблеми від іншої. «Необхідно включити до адміністративної звітності категорію осіб, постраждалих від сексуального насильства в умовах конфлікту з розподілом за статтю, віком, місцем проживання та іншими ознаками», – наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Вона нагадала, що Національний план 1325 закінчується наступного року. Для забезпечення сталості та неперервності роботи в цьому напрямі, вважає Віце-прем’єр-міністр, важливо розпочинати підготовку проекту нового плану уже восени цього року: «А до цього варто провести оцінку виконання чинного плану 1325 і за результатами оцінки виконання НПД 1325 включити тематику сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом до завдань та заходів проекту нового плану на 2021– 2025 роки».
Окрім цього, Іванна Климпуш-Цинцадзе поінформувала учасників круглого столу про те, що в Річній національній програмі під егідою Комісії Україна-НАТО на 2019 р. є завдання із гармонізації та впорядкування термінології щодо гендерно зумовленого насильства (ГЗН). На його виконання має бути розроблений та внесений на розгляд Уряду проект нормативно-правового акта про гармонізацію та впорядкування термінології щодо ГЗН у ІІ-ІІІ кварталі цього року. «Думаю, що одним із аспектів може бути якраз сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом», – підкреслила Віце-прем’єр-міністр.
Круглий стіл відбувся під головуванням Першого віце-спікера Верховної Ради Ірини Геращенко. Участь у заході також взяли Міністр у справах ветеранів України Ірина Фріз, заступник Міністра внутрішніх справ Тетяна Ковальчук, заступник Міністра соціальної політики Олександра Чуркіна, заступник голови Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції Марія Іонова, представники інших міністерств та відомств, представниці Жіночого ветеранського руху, волонтери та громадські активісти.