• In English
 • Ірина Мудра: Конфісковані активи рф мають стати частиною наповнення Компенсаційного фонду
  Міністерство юстиції України, опубліковано 20 грудня 2023 року о 11:41

  Всі постраждалі зможуть подати інформацію до Реєстру збитків – або самостійно, або за допомогою органів державної влади. Верхньої межі виплат і заявок не буде. Про це розповіла заступник Міністра юстиції України Ірина Мудра в ефірі телемарафону.

  «Це будуть великі обсяги заяв, безпрецедентні на сьогодні. Ми очікуємо на понад мільйон, навіть на кілька мільйонів заяв, тому ми готуємо цифрову платформу, щоб не загрузнути в паперовій роботі. Щоб все було диджиталізовано, оцифровано, аби максимально легко і доступно можна було подати цю заявку», - зазначила заступник Міністра.

  У зв’язку з цим вона нагадала, що для отримання компенсації постраждалим розробляється спеціальний юридичний інструмент - компенсаційний механізм. Він складається з трьох компонентів: Реєстру збитків – бази даних з інформацією про відшкодування та відповідних доказів, закумульованих на цифровій платформі, яка буде використовуватись Компенсаційною комісією. Компенсаційна комісія буде другою компонентою цього механізму. Невід’ємною частиною роботи компенсаційної комісії буде Компенсаційний фонд, який власне і буде джерелом виплат за рішеннями комісії. При цьому конфісковані активи рф мають стати частиною Фонду відшкодування збитків агресії.

  Також Ірина Мудра повідомила, що паралельно зі створенням Компенсаційної комісії ведеться робота щодо конфіскації російських суверенних активів за кордоном.

  «Ми активно просуваємо це питання, тим паче, що зараз воно стає вкрай актуальним і нагальним. Це добре розуміють у Конгресі США», - зауважила Ірина Мудра.

  За її словами, очікується, що США стане лідером у процесі перемовин щодо конфіскації активів рф. Так, наразі є два законопроекти щодо конфіскації активів рф в США: двопартійний H.R. 4175, який вже розглянутий Комітетом закордонних справ Палати представників, та S. 2003, який перебуває на розгляді Комітету зовнішніх відносин Сенату. Обидва законопроекти наділяють президента США повноваженнями на конфіскацію російських суверенних активів, які знаходяться в США, і передачу цих активів Україні для реалізації заходів з реконструкції, відбудови, надання гуманітарної та економічної допомоги. Всього в США закумульовано близько 8 млрд доларів резервів російського Центробанку та Фонду національного благополуччя.

  «Ми активно працюємо з адміністрацією президента США, Державним департаментом, відповідними комітетами Конгресу та Сенату над компромісним варіантом законопроекту з метою максимального врахування позицій України. Пришвидшення прийняття законопроекту пришвидшить і створення Компенсаційного фонду, адже ми розглядаємо російські суверенні активи як основне джерело наповнення цього фонду», - додала Ірина Мудра.