• In English
  • Герман Галущенко: Присутність місій МАГАТЕ на українських АЕС має бути гарантією дотримання правил ядерної і радіаційної безпеки
    Міністерство енергетики України, опубліковано 27 вересня 2023 року о 08:15

    Збереження функціоналу українських атомних електростанцій, зокрема Запорізької АЕС після її деокупації, має стати одним із ключових напрямків співпраці України і МАГАТЕ в майбутньому. На цьому наголосив Міністр енергетики України Герман Галущенко під час зустрічі з генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаелем Гроссі у Відні в межах 67-ї сесії Генеральної конференції МАГАТЕ.

    Очільник Міненерго подякував Рафаелю Гроссі за докладені зусилля щодо врегулювання ситуації навколо окупованої росіянами найбільшої в Європі Запорізької ЗАЕС. Водночас Міністр відзначив, що росія ігнорує будь-які рекомендації МАГАТЕ щодо деокупації і не зважає на присутність представників агентства на станції.

    «росія продовжує обстрілювати українську енергетичну інфраструктуру, і важливо напрацювати план, як міжнародна спільнота, зокрема зусиллями МАГАТЕ, буде реагувати на наступні дії держави-терориста», - зазначив він.

    Герман Галущенко зауважив, що Україна потребує підтримки міжнародної спільноти у питаннях відновлення функціонування ЗАЕС після її повернення під контроль легітимного українського оператора.

    Особливу роль у цьому контексті відіграє присутність місій МАГАТЕ на українських АЕС, що дозволяє світовій спільноті спостерігати за наслідками російських атак на українську енергетичну інфраструктуру, зокрема їх впливом на дотримання основ ядерної і радіаційної безпеки.

    «Це нові виклики для всього світу, що зустрічається з питаннями, яких не існувало ніколи раніше: як повернути до життя ядерний об’єкт, який окупувала одна з країн-членів МАГАТЕ? Як ми будемо повертати станцію до експлуатації після деокупації? Ще ніколи світові не доводилося вирішувати такі ситуації», - зазначив Міністр.

    Очільник Міненерго підкреслив, що внаслідок російської окупації ЗАЕС понад рік не перебуває в експлуатації, а її повернення до роботи – це не тільки інтереси української, але і загальноєвропейської енергетичної системи, яка в такому разі отримає додаткові можливості експорту електроенергії з України.

    Сторони також обговорили підготовку до наступного опалювального сезону, який знову може проходити в умовах прицільних російських атак на українську енергетичну інфраструктуру.