• In English
  • Ганна Замазєєва: Справжня енергонезалежність українських громад багато в чому залежить від їхньої рішучості та спроможності діяти

    З кожним роком повномасштабної війни роль енергетичної незалежності громад зростає. Саме органи місцевої влади найкраще розуміють свої потреби. Багато регіонів уже усвідомлюють важливість енергетичної самодостатності, але часто стикаються з браком досвіду чи знань.

    Саме для того, щоб допомагати громадам ставати енергоефективними та енергонезалежними, Держенергоефективності запустили сім регіональних Офісів декарбонізації та енергоефективності (у містах Харків, Дніпро, Кропивницький, Вінниця, Миколаїв, Рівне, Житомир).

    Ключовими напрямами співпраці Держенергоефективності та Офісів декарбонізації та енергоефективності стали впровадження систем енергоменеджменту, допомога у залученні фінансових ресурсів, популяризація енергоефективних рішень та розвиток альтернативної енергетики на місцях, тощо.

    Деякі регіони вже роблять важливі кроки. Наприклад, у Вінниці місцева влада компенсує частину витрат на обладнання для виробництва електроенергії з відновлюваних джерел. Подібні ініціативи можуть стати поштовхом для інших громад, які прагнуть енергетичної незалежності.

    Ці питання стали ключовою темою панельної дискусії «Інтеграція ВДЕ в енергетичну систему України: виклики та можливості», організованої Глобальним договором ООН в Україні. Учасники обговорили перспективи розвитку енергетичного сектору країни у 2025 році, зокрема розширення використання відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) на рівні громад.

    Постійні атаки на енергетичну інфраструктуру вкотре довели: кожне додаткове джерело генерації має стратегічне значення для стабільності та стійкості енергосистеми. Україна вже зайняла чіткий курс на розвиток розподіленої генерації, що є критично важливим для зміцнення енергетичної безпеки.

    «Держава зробила значні кроки для спрощення переходу на відновлювані джерела енергії, адже це стратегічний напрям для України. Але розподілена генерація — це не лише сонце й вітер, а й біопаливо. Вважаю, що у 2025 році необхідно приділити увагу саме цьому питанню та внести відповідні зміни до Закону України «Про теплопостачання», — зауважила голова Держенергоефективності під час панельної дискусії.

    Ці зміни дадуть можливість забезпечити прозорість під час розрахунку та встановлення тарифів на теплову енергію, на виробництво теплової енергії з альтернативних джерел, а також захистити такі підприємства від встановлення економічно необґрунтованих тарифів.

    Член правління АТ «Фонд декарбонізації України» Євгеній Дробович розповів про те, де громади та бізнес можуть знайти фінансування для енергоефективних рішень та розширення використання відновлюваних джерел енергії у регіонах.

    Він підкреслив, що АТ «Фонд декарбонізації України» активно сприяє впровадженню проектів, які допомагають зменшувати енергоспоживання, впроваджувати сучасні технології та підвищувати рівень енергетичної незалежності.

    Також наголосив на успішних кейсах, що вже демонструють реальні результати у підвищенні енергоефективності та зменшенні викидів, сприяючи сталому розвитку регіонів, зокрема у містах Вознесенську, Боярці, Броварах.

    Віримо, що успішні приклади надихнуть інші громади ставати більш енергоефективними та енергонезалежними!