• In English
 • Геннадій Зубко: Теплопостачальники зменшили споживання газу майже на 32 млн куб. м

  Почну з гарної новини: за попередній опалювальний сезон обсяг споживання природного газу для виробництва теплової енергії скоротився майже на 32 млн м3, у порівнянні з 2018 роком і, склав 3 486,6 млн м3. І це стало можливим не завдяки температурним коливанням. На цьому на селекторній нараді щодо підготовки до нового опалювального сезону наголосив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

  Урядовець вказав на незадовільну імплементацію підприємствами ТКЕ Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії».

  «Досі 56% всіх підприємств ТКЕ не уклали угоди щодо реструктуризації боргів з НАК «Нафтогаз«, що впливає на їх фінансову спроможність і отримання номінацій на газ на наступний опалювальний сезон. Це означає, що в Реєстр вони зайшли, штрафні санкції на них вже не нараховуються, а з іншого боку – ніяких фінансових зобов’язань вони на себе не взяли. Якщо така ситуація продовжиться, будуть вноситися зміни до закону в першу чергу для того, щоб прибрати можливість імітації розрахунків. Можу сказати – це тихий саботаж проведення реструктуризації», – підкреслив Геннадій Зубко.

  За його словами, 32 підприємства ТКЕ з цього Реєстру взагалі можуть бути виключені. Він звернув увагу профільних заступників департаментів житлово-комунального господарства областей, і у першу чергу власників таких підприємств як місцеве самоврядування, ще раз провести аналіз щодо стану укладання таких договорів.

  Щодо рівня оплати підприємства ТКЕ за спожитий газ, то найвищий рівень розрахунків відносно споживання у 2019 році має Тернопільська – 124,1%, Черкаська області – 122,0% і м. Київ – 120,7%. Найнижчий рівень розрахунків мають Дніпропетровська – 50,9%, Харківська – 77,8% і Одеська області – 84,9%. Що стосується галузі водопровідно-каналізаційного господарства, то рівень розрахунків за електроенергію – 94%, але станом на 1 червня залишається борг 6 мільярдів 162 мільйони гривень. Тут навпаки ситуація гірша, тому що борг за такий же попередній період 2018 року значно зріс. Повертаючись до реструктуризації боргів, Віце-прем’єр-міністр вказав, що на сьогодні включено до Реєстру 228 підприємств з обсягом кредиторської заборгованості в 11 мільярдів гривень. І тільки 91 підприємство ТКЕ уклало договори на реструктуризацію на 2 мільярди 856 мільйонів гривень. «В цій ситуації я бачу тільки один механізм: списати і не платити штрафні санкції на 7,1 мільярда тим підприємствам, які мають сьогодні таке навантаження. Дати їм можливість укласти договори з реструктуризації, сплатити ці кошти і таким чином зняти з себе боргове навантаження без пені і штрафів. Але, з іншого боку, сильного бажання у цих підприємств рухатися активно в цьому напрямку немає», – зазначив Геннадій Зубко.

  Станом на 14.06.2019 року списано пені/штрафних санкцій на суму фактично 2 752 млн гривень.

  Водночас 118 підприємств, включених до Реєстру (56%), не уклали договори реструктуризації, зокрема:

  АТ «Криворізька ТЕЦ» (борг – 1 015,6 млн грн);

  ПАТ «Одеська ТЕЦ» (борг – 490,6 млн грн);

  КП «Теплопостачання міста Одеси» (борг – 95,4 млн грн);

  ТОВ «Рівнетеплоенерго» (борг – 107,4 млн грн);

  ПАТ «Херсонська теплоелектроцентраль» (борг у Реєстрі – 132,6 млн грн).

  Також на сьогодні 32 підприємства можуть бути виключені з Реєстру у разі неукладання договору про реструктуризацію заборгованості у зв’язку з відсутністю у таких підприємств різниці в тарифах. Зокрема, це КП «Вінницяоблтеплоенерго», ДПП «Кривбаспромводопостачання», ПрАТ «Бердянське підприємство теплових мереж», комунальне підприємство теплових мереж Харківського району.