• In English
 • «Фольклор – це те джерело, яке породжує бажання творити свою ідентичність і свою державу», – Євген Нищук
  Міністерство культури України, опубліковано 18 квітня 2019 року о 15:16

  Сьогодні,  18 квітня,  в Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка розпочала роботу Міжнародна конференція «Фольклор – стратегічний ресурс нації». Захід організований Міністерством культури України з метою окреслення ефективних шляхів вивчення, збереження та популяризації української традиційної культури як важливого чинника національної ідентифікації, духовної деокупації та дієвого репрезентанта української самобутності на культурній мапі світу.

  До участі в конференції запрошено широке коло науковців-освітян, практиків-фольклористів, музеологів, фасилітаторів ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини, медійників, представників української діаспори, влади та громадських діячів.

  Під час свого виступу Міністр культури України Євген Нищук зазначив, що завдання –  зберегти багатство народної культури українців, яка є основою нематеріальної культурної спадщини великої європейської нації – сьогодні є одним із пріоритетних завдань Міністерства культури України.

  «Нематеріальна культурна спадщина об’єднує людей зі всіх регіонів країни, допомагає закладати в прийдешні покоління паростки добра, виховувати шанобливе ставлення до нашого культурного надбання. Народ, який дбає про свою самобутність, ідентифікацію через традицію фольклору, дбає про себе і про свою державу. Україна багатонаціональна країна і наше розмаїття, яке говорить про кількість самобутніх етнічних груп, зрештою доповнює одну велику розмаїту українську традицію. Ми пізнаємо самих себе через фольклор, це комплексний момент різних напрямків – це слово, музика, пісня, вбрання та багато іншого, що дає тобі розуміння, звідки ти пішов, як ти далі будеш рухатися, це велика низка надбань, які ти можеш передати своїм дітям. Фольклор – це те джерело, яке породжує бажання творити свою ідентичність і свою державу, тому дуже важливо повертатись до цих правдивих витоків», – говорить Євген Нищук.

  Голова Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Микола  Княжицький висловив переконання, що український фольклор – це справді те, що зберігає націю.

  «Не вивчаючи фольклор - ми ніколи не зрозуміємо сучасної української культури, якщо не будемо розуміти суть і тяглість українського народного мистецтва, яке зберігає історію та самобутність –  ми не зможемо читати сучасні українські книжки і розуміти сучасну українську культуру. Мова, культура, фольклор та збереження своєї культури  – пояснення існування незалежної держави» , – наголосив Микола Княжицький.

  Під час конференції працюватимуть секції «Дванадцятих фольклористичних читань, присвячених професору Лідії Дунаєвській», а також відбудеться практикум з реконструктивної фольклористики.

  Підсумком проведення конференції очікується окреслення стратегічних векторів консолідації зусиль влади, освітньої, наукової спільнот, діячів культури та мистецтв, широкої громадськості у напряму фіксації, вивчення та популяризації фольклору задля збереження української нації. Зокрема, нагальним питанням постає програма заходів щодо державницького чину в умовах геополітичних викликів сьогодення: ефективна протидія ідеологічній експансії в прикордонних ареалах України (Луганщини, Донеччини, Харківщини, Миколаївщини, Одещини, Чернігівщини,  Закарпаття, Буковини та ін.); активізація обстеження фольклорних теренів у місцях компактного проживання українців за кордоном.