• In English
 • Духовне єднання і визнання Єдиної помісної Української Православної Церкви є одним з найбільших прагнень українського народу, - Євген Нищук
  Міністерство культури України, опубліковано 13 жовтня 2018 року о 15:08

  Міністерство культури як орган, відповідальний за формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері релігії, надає низку роз’яснень щодо розвитку подій у релігійному житті країни у зв’язку із проведенням процедури надання Томосу про автокефалію Українській Православній Церкві.

  Міністр культури України Євген Нищук наголошує на важливості прийнятих Синодом Вселенського Патріархату низки рішень, що стосуються автокефалії Української Православної Церкви.

  «Сьогодні наша країна переживає історичні події, які є важливим доповненням до Акта проголошення Незалежності України. Духовне єднання і визнання Єдиної помісної Української Православної Церкви є одним з найбільших прагнень українського народу. Держава не втручається в міжконфесійні відносини, не має і не може бути жодних переслідувань будь-якої релігійної громади через самовизначення, в якій церкві молитися чи який храм обрати, - підкреслює Євген Нищук. - Будь-які маніпуляції щодо розподілу церковної власності можуть бути спровоковані лише з боку тих, хто хоче завадити процедурі надання Томосу про автокефалію Українській Православній Церкві. Це надзвичайно тонка і чутлива річ – бажання української громади мати канонічну українську помісну церкву. Враховуючи ситуацію, ніхто собі не дозволить робити будь-які провокації щодо храму, церковної установи чи будь-якої релігійної громади, яка хоче перебувати під тією чи іншою юрисдикцією».

  Директор Департаменту у справах релігій та національностей Андрій Юраш зазначає, що стаття 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» чітко формулює поняття релігійної громади та окреслює її права. Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості.

  «У цій ситуації лишається лише надати механізм реалізації. У зв’язку з цим розроблений законопроект №4128, який пояснює, в який спосіб має відбутися зміна підлеглості релігійної громади. Збори громади – це, по-перше, принцип самоідентифікації; по-друге, регулярність участі у богослужбовій діяльності; по-третє, виконавча структура громади визначає правосильність цих зборів. На основі цього відбувається вільне волевиявлення. І якщо 50%+1 особа вирішили змінити, відповідно змінюється і юрисдикційна підпорядкованість цієї громади і відповідно всього майна, яке належить цій громаді. Згідно з українським законодавством, кожна релігійна організація є юридичною особою і несе відповідальність за ту власність, яку вона має. Ми зацікавлені, щоб ці процеси відбувалися мирно і закликаємо учасників діалогу і комунікацій максимально конструктивно говорити», - повідомляє Андрій Юраш.

  «На підставі рішень Уряду як органу уповноваженого управляти державним майном майно Києво-Печерської лаври та Почаївської лаври було передане у користування релігійній громаді. Але це майно залишається у власності держави, вся повнота повноважень власника залишаються у державі. На підставі цього рішення не обов'язково укладалися певні договори, і це є специфічна форма передачі майна релігійним організаціям, коли приймається відповідне рішення Уряду», - розповідає заступник Міністра культури Тамара Мазур.

  «Однією з підстав для припинення користування культовими спорудами можуть бути порушення в їх використанні: використання не за цільовим призначенням або якщо це пам’ятки – порушення в умовах використання відповідно до охоронних договорів, або ухилення від укладення охоронних договорів. Ці відносини є загальними і підпорядковуються нормам цивільного законодавства і законодавства про управління державним майном, і вони однаков, як для культових споруд, так і для будь-яких інших».