• In English
 • Дмитро Кулеба відкрив у Любліні пам’ятник отцю Омеляну Ковчу
  Міністерство закордонних справ України, опубліковано 04 жовтня 2021 року о 17:26

  Під час робочого візиту до Польщі 4 жовтня Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба взяв участь в урочистій церемонії відкриття в Любліні пам’ятника Блаженному священномученику о. Омеляну Ковчу.

  Від імені держави та від себе особисто Міністр висловив вдячність комітету, який опікувався створенням монументу, зокрема його голові Івану Васюнику, Українській греко-католицькій церкві, мерії міста Люблін та її президенту, та всім, хто долучився до збереження пам’яті про отця Омеляна Ковча.

  “Ця пам’ять є важливим уроком людяності. Для МЗС України було справою честі долучитися до цього проекту та стати його частиною. Постать Омеляна Ковча - монументальна для Української держави. Про неї має знати весь світ”, - заявив Міністр.

  Дмитро Кулеба зачитав звернення Президента України Володимира Зеленського до учасників церемонії: “Змістом усього свого життя отець Омелян Ковч зробив порятунок життя ближнього. Історія його життя є даром для усіх нас”.

  Президент у зверненні підкреслив, що постать отця Омеляна Ковча стала об’єднуючою для українського та польського народів, взірцем того, наскільки цінною є взаємопідтримка і взаємоповага, незалежно від національності та віросповідання.

  “Праведник України отець Омелян Ковч віддав світові та людям найдорожче, і важливо, щоб ця велика жертва була належно вшанована, зокрема наданням йому почесного звання Праведника народів світу. Маю велику надію, що нам вдасться домогтися справедливості у цьому питанні”, - йшлося у зверненні Глави держави.

  Дмитро Кулеба наголосив, що отець Омелян Ковч був особливою постаттю: “Він не лише рятував євреїв від Голокосту, а й пішов за своєю паствою у нацистський концтабір, був із нею до самого кінця. Тому що Бог потрібен усім, хто страждає, незалежно від національності та віросповідання”.

  Міністр нагадав, що ще перебуваючи в окупованому нацистами Львові, отець Омелян Ковч наважився відкрито стати на захист євреїв у листі до Гітлера.

  “Як страшно, болісно та жахливо людям було робити вибір у часи, коли нацистська та комуністична машини перемелювали мільйони людських доль. Господь укріпив отця Ковача зробити вибір. Вибір на користь людей. Я хочу побажати всім присутнім, щоб у важкі часи, коли кожен з нас поставатиме перед вибором, Господь давав нам сили робити правильний вибір”, - підсумував Міністр.

  Раніше вдень у рамках робочого візиту до Любліна Міністр закордонних справ України взяв участь у церемонії запалювання свічок та покладання вінків під Мавзолеєм Державного музею на Майданку, вшанувавши пам'ять жертв нацистського концтабору Майданек.

  Довідково

  Блажений священомученик отець Омелян Ковч (1884-1944) - український греко-католицький священик-місіонер, ісповідник, капелан Української Галицької Армії. Під час німецької окупації Галичини намагався врятувати євреїв від знищення: хрестив їх і видавав їм метрики про хрещення, попри очевидний ризик розправи з боку нацистської окупаційної адміністрації. Загалом видав більше 600 таких свідоцтв. 

  Звернувся з листом до Гітлера, в якому засуджував масові вбивства євреїв і вимагав дозволу відвідувати євреїв у гетто. За ці дії 30 грудня 1942 року був заарештований гестапо й кинутий до львівської в'язниці на Лонцького, а в серпні 1943 року переведений до концтабору Майданек, де таємно продовжував свою священницьку діяльність.