• In English
 • Дмитро Кулеба: Розмова про нову політику ЄС щодо Росії можлива лише після припинення її агресії проти України
  Міністерство закордонних справ України, опубліковано 28 липня 2020 року о 08:23

  На початку дводенного робочого візиту до Польщі Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зустрівся з Міністром закордонних справ Республіки Польща Яцеком Чапутовичем у Варшаві.

  Міністри провели переговори віч-на-віч, після чого обговорили широке коло двосторонніх та багатосторонніх питань у розширеному складі української та польської делегацій.

  Глава МЗС України запросив Польщу долучитися до формату міжнародної платформи з деокупації Криму, створенням якої нині займається українське зовнішньополітичне відомство.

  “Міжнародний формат перемовин з деокупації Криму, який ми ініціюємо, невдовзі вийде на фінальну стадію створення. Польща може не просто брати участь у ньому, а відігравати провідну роль. Для цього, я переконаний, у польської сторони є всі можливості”, - наголосив Дмитро Кулеба.

  Глава польського зовнішньополітичного відомства позитивно відзначив цю ініціативу України та запевнив, що польська сторона розгляне запрошення.

  Сторони обговорили позицію ЄС на підтримку України та збереження санкцій проти Росії за її агресію проти нашої держави.

  “Немає жодних підстав для зміни політики ЄС щодо Росії, допоки Росія не змінила своєї агресивної політики щодо України. І навіть розмову про будь-яку нову політику щодо Росії можна починати лише тоді, коли Росія зробить реальні кроки для виконання Мінських домовленостей, припинення агресії, деокупації українських територій”, - зауважив глава МЗС України.

  Польський Міністр запевнив українського колегу, що повністю поділяє такий підхід української сторони.

  Сторони окремо обговорили взаємодію у сфері енергетики та важливу роль, яку Україна та Польща відіграють у гарантуванні енергетичної безпеки Європи. Вони погодилися розвивати минулорічний тристоронній меморандум між Україною, Польщею та США про співпрацю в енергетичній галузі з метою диверсифікації джерел енергопостачання. Дмитро Кулеба і Яцек Чапутович підкреслили, що російський проект Північний потік-2 несе загрозу енергетичній безпеці всієї Європи та домовилися вживати подальших кроків, щоб не допустити його реалізації.

  Глава МЗС України окремо порушив питання умов допуску громадян України до Польщі в умовах карантинних обмежень через пандемію COVID-19. Він закликав польську сторону розглянути можливість пом’якшення умов в’їзду громадян України на територію Республіки Польща з урахуванням керівних принципів Єврокомісії. За словами Дмитра Кулеби, необхідно віднайти баланс між дотриманням заходів безпеки з одного боку та, з іншого боку, мінімізацією шкоди, яку карантин завдає міжлюдським контактам, розвитку торгівлі та економіки двох країн. Яцек Чапутович поінформував, що цей запит української сторони буде розглянутий.

  Дмитро Кулеба окремо відзначив важливість шанобливого ставлення до поховань українських військових у Польщі, і особливо - до поховань воїнів Української Народної Республіки, які були союзниками Польщі у боротьбі з більшовицькою агресією у 1920 році.

  Він зауважив, що польська сторона неодноразово стверджувала, що кожен має право на гідне поховання на території Польщі, незалежно від його походження чи приналежності до військових чи політичних угруповань.

  “Важливо, щоб це твердження також поширювалося і на могилу українців на горі Монастир в Підкарпатському воєводстві, яка була сплюндрована вандалами у 2016 році і досі не відновлена”,—наголосив Дмитро Кулеба.

  Міністри також домовилися, що необхідно провести до кінця року міжурядову українсько-польську комісію з питань економічного співробітництва задля стимуляції зростання торгівлі та інвестицій між Україною та Польщею та підтримки економік двох країн, у тому числі, супроти наслідків коронавірусної пандемії.

  Довідково

  За результатами 2019 р. загальний обсяг двосторонньої торгівлі товарами і послугами з Польщею склав 8,03 млрд дол. США, що забезпечило зростання на 6,7% у порівнянні з 2018 р. За результатами І кварталу 2020 р. Польща залишається четвертим найбільшим торговельним партнером України у світі.

  Загальний обсяг двосторонньої торгівлі товарами і послугами з Польщею за результатами І кварталу 2020 р. перевищив 1,9 млрд дол. США.

  У 2019 р. обсяг прямих польських інвестицій в Україні склав 693,7 млн дол. США (зростання на 62 млн дол. США у порівнянні з 2018 р.). Найбільший обсяг польських інвестицій надійшов в українську промисловість – майже 50%, у першу чергу в сферу переробки; фінансову та страхову діяльність (26%), оптову та роздрібну торгівлю і ремонт автотранспорту (10,7%), а також сферу сільського господарства – 6,4%.

  У 2019 р. обсяг українських інвестицій в Польщу склав 8,1 млн дол. США (зростання на 1,4 млн дол. США у порівнянні з 2018 р.), що становить лише 0,1% від загального обсягу інвестицій з України в інші країни світу (у т.ч. 36,4% інвестицій залучено у промисловість; 37% - поштова, фінансова, страхова та наукова діяльність; 21,2% - машинобудування; 23,5% - оптова і роздрібна торгівля, а також ремонт автотранспортних засобів).

  Офіційна польська статистика (перепис населення 2011 р.) містить дані про 49 тисяч громадян Польщі українського походження. Проте, згідно з відомостями греко-католицьких та православних церков, фактична кількість громадян Польщі українського походження коливається в межах 250-300 тисяч осіб.