• In English
 • Держенергоефективності: ВРУ прийняла Закон щодо запровадження високоефективної когенерації в Україні

  24 лютого 2023 року на засіданні Парламенту прийнято у другому читанні та у цілому розроблений Держенергоефективності законопроект від 21.12.2020 №4527 "Про внесення змін до Закону України "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу" щодо розвитку високоефективної когенерації".

  Закон закладає фундамент для розвитку в Україні саме високоефективної когенерації із дотриманням принципів та положень законодавства ЄС, зокрема - Директиви 2012/27/ЄС про енергоефективність.

  Така реформа дасть змогу підвищити ефективність використання палива та сприятиме енергобезпеці, гнучкості енергосистеми і декарбонізації.

  «Високоефективна когенерація розглядається як один із інструментів підвищення рівня ефективності використання енергоресурсів під час виробництва енергії. Збільшення такої генерації в енергетичному міксі - вагомий фактор енергетичної безпеки та ще один євроінтеграційний крок України», – прокоментував Голова Держенергоефективності Валерій Безус.

  Високоефективні когенераційні установки повинні забезпечувати економію первинної енергії (щонайменше 10% заощадження енергії для установок потужністю понад 10 МВт) у порівнянні з гармонізованими еталонними значеннями ефективності при окремому виробництві електричної і теплової енергії. При цьому потенціал економії енергії на практиці є значно вищим. У масштабах країни йтиметься про значний обсяг заощадження паливно-енергетичних ресурсів.

  Вагомою перевагою високоефективних когенераційних установок також є можливість децентралізації генерації електричної енергії. Така розподілена гнучка генерація є особливо затребуваною в умовах терористичних атак росії.

  Відповідно до прийнятого Закону в Україні передбачається:

  - заміна механізму кваліфікації когенераційних установок на кваліфікацію високоефективної когенерації за вимогами вищезгаданої Директиви ЄС;

  - механізм видачі гарантій походження електроенергії, виробленої високоефективними когенераційними установками.

  Кваліфікацію високоефективної когенерації та видачу гарантій походження здійснюватиме Держенергоефективності.

  Установки можуть бути віднесені до високоефективної когенерації за результатами розрахунків, здійснених відповідно до Методики визначення ефективності процесу когенерації, яку розробляє Держенергоефективності.

  Загалом реалізація Закону сприятиме:

  - перебудові діючих неефективних ТЕЦ у високоефективні установки комбінованого виробництва електричної та теплової енергії;

  - підвищенню ефективності використання палива, зменшенню споживання енергоресурсів та скорочення викидів парникових газів;

  - гнучкості енергосистеми;

  - виконанню міжнародних зобов’язань, які взяла на себе Україна у рамках Договору із Енергетичним Співтовариством та Угоди про асоціацію із ЄС.

  Довідково

  Більше інформації дізнавайтеся у статті Валерія Безуса «Високоефективна когенерація: як посилити енергобезпеку громад» в інтернет-виданні «Економічна правда».

  В ЄС високоефективна когенерація вже забезпечує 12% електроенергії та 16% теплової енергії, що використовується в будинках, промисловості та централізованому теплопостачанні. Це сприяє економії енергії в еквіваленті близько 30 млрд м3 на рік, з яких 15 млрд м3 - безпосередньо економія природного газу, інформує європейська асоціація “COGEN Europe”.