• In English
 • Держенергонагляд контролює підготовку електро- та теплогенерації до роботи в осінньо-зимовий період
  Державна інспекція енергетичного нагляду Укрaїни, опубліковано 22 вересня 2021 року о 11:07

  Підготовка об'єктів електроенергетики до роботи в осінньо-зимовий період (далі – ОЗП) 2021/22 років триває. Наразі представники Держенергонагляду провели 16 планових заходів з державного нагляду (контролю) у суб’єктів теплової генерації та з’ясували стан ремонтно-технічного обслуговування енергетичного обладнання електричних станцій. Перевірки здійснювались відповідно до Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної інспекції енергетичного нагляду України на 2021 рік.

  За результатами проведених обстежень фахівцями Держенергонагляду було виявлено 1 662 порушення вимог законодавства у галузі енергетики, а також складено і видано суб’єктам теплової генерації відповідні акти й приписи із зазначенням виявлених порушень. З метою повноцінної підготовки об’єктів електроенергетики до роботи в ОЗП, суб’єкти мають першочергово усунути 86 зауважень із виявлених 1 662.

  Найпоширеніші порушення, що впливають на надійність роботи обладнання електростанцій енергогенеруючих компаній і теплоелектроцентралей в ОЗП та які необхідно усунути:

  • невиконання запланованих ремонтів основного (котлів, турбін та генераторів, блочних трансформаторів) і допоміжного обладнання електростанцій;
  • непроведення експертних обстежень устаткування (обладнання) енергоблоків та діагностики обладнання щодо можливості його подальшої роботи і проведення заміни паропроводів і труб поверхонь нагріву котлів після вичерпання ресурсу;
  • незабезпечення надійної схеми видачі потужності електростанціями (проведення капітальних ремонтів вимикачів, трансформаторів, вимірювальних трансформаторів, компресорів, акумуляторних батарей, їх діагностика та інше);
  • незабезпечення надійної роботи обладнання систем паливоподачі тощо.

  Комісії з перевірки готовності до роботи в ОЗП, до складу яких входять представники Держенергонагляду, створені та розпочали свою роботу. Комісії складають та видають відповідні акти, отримання яких свідчить про виконання плану заходів готовності до роботи в ОЗП. Станом на 08.09.2021 представники відомства взяли участь у роботі 2 комісій.

  Нагадаємо, відповідно до ІІ розділу Положення про порядок оцінки готовності об’єктів електроенергетики до роботи в осінньо-зимовий період (далі – Положення) суб’єкти електроенергетики мали до 1 квітня поточного року оприлюднити на своїх офіційних вебсайтах затверджені плани заходів з підготовки до роботи в ОЗП. Так, із 33 суб’єктів генерації на вебсайтах оприлюднено плани заходів лише у 12 суб’єктів генерації. Загалом має бути виконано 1 092 заходи у терміни, визначені Положенням.

  Також звертаємо увагу суб’єктів теплової генерації на те, що для підвищення надійності роботи енергетичного обладнання під час проходження ОЗП необхідно виконати ремонтні роботи. За результатами проведених заходів нагляду (контролю) Держенергонагляд змушений констатувати, що на деяких теплоелектростанціях і теплоелектроцентралях основною причиною відмов обладнання є невиконання у повному обсязі ремонтних робіт, про що свідчить зростання аварійності на обладнанні суб’єктів теплової генерації.

  Так, за 8 місяців 2021 року на теплових електростанціях і теплоелектроцентралях відбулось 401 технологічне порушення (проти 163 у 2020 році), класифікованих як відмови 1 та 2 категорій відповідно до «Інструкції про розслідування і облік технологічних порушень на об’єктах електроенергетики і в об’єднаній енергетичній системі України».

  Представники Держенергонагляду протягом січня – серпня 2021 року безпосередньо взяли участь у роботі 36 комісій з розслідування технологічних порушень. За результатами розслідування комісіями розроблено організаційно-технічні заходи з метою усунення та запобігання виникнення аналогічних порушень і підвищення рівня експлуатації устаткування Держенергонагляд рекомендує керівникам суб’єктів теплової генерації під час розслідування технологічних порушень:

  • залучати виробників, проектні та ремонтні організації до участі у роботі комісії з розслідування технологічних порушень;
  • дотримуватись вимог «Технічна експлуатація електричних станцій і мереж. Правила» електроустановок споживачів та інструкцій щодо забезпечення надійної роботи устаткування;
  • покращити претензійну роботу щодо якості устаткування і проведення ремонтних робіт підрядними організаціями тощо.

  Слід нагадати, що задля забезпечення готовності об'єктів електроенергетики до роботи в ОЗП і безпеки постачання електричної енергії споживачам, усі суб’єкти теплової генерації повинні виконати перелік заходів, зазначених у приписах, планах заходів і в актах розслідування технологічних порушень.