• In English
 • Держенергоефективості презентувало громадам інструменти для запуску проектів з енергоефективності у різних сферах

  На відкритті масштабного онлайн-семінару «Підвищення енергоефективності ОТГ» керівник Держенергоефективності Костянтин Гура закликав громади ініціювати проекти з енергоефективності, щоб зменшувати витрати місцевих бюджетів на оплату енергоносіїв, покращувати якість життя людей та розвивати економіку.

  «Знаковим є те, що наш захід відбувається фактично перед Днем місцевого самоврядування в Україні, що буде відзначатися 7 грудня. І саме енергоефективність є одним із найбільш цікавих сфер для громад, які об’єдналися з метою раціонального використання як фінансових, так і природних та енергетичних ресурсів. Енергоефективність – це ключ до соціально-економічного розвитку», - наголосив Костянтин Гура та окреслив механізми підтримки громад у цій сфері.

  На безумовній важливості заходів з енергоефективності для економії місцевих бюджетів та розвитку громад також наголосив Веніамін Сітов - член правління ГО «Асоціація ОТГ».

  У свою чергу, Марія Коваль, проектний координатор Представництва Фонду ім. Ф.Еберта в Україні, зауважила про необхідність зміни культури енергоспоживання в Україні та широку роз’яснювальну роботу. Зокрема, за підтримки Фонду спільно з Держенергоефективності було проведено більше 60 семінарів з енергоефективності для громад.

  Олексій Корчміт – голова правління ГО «Українська асоціація енергосервісних компаній» акцентував увагу громад тому, що сьогодні в країні є різні  інструменти фінансування енергоефективних проектів  і ними варто користуватися.

  Якщо говорити про житловий сектор, що споживає третину всієї енергії в країні, то за ініціативи Держенергоефективності та Міненерго продовжено програму «теплих кредитів» на 2021 рік. У програмі зможуть взяти участь мешканці індивідуальних будинків. Перелік обладнання, на придбання якого можна залучити кредит, розширено. Окрім заміни котлів та утеплення, учасники програми зможуть встановити ще й інтелектуальні лічильники електроенергії, електрозарядки або  системи накопичення енергії.

  Для бюджетної сфери є ЕСКО-механізм, завдяки якому в країні за кошти інвесторів модернізується понад 500 бюджетних установ. Загальна вартість ЕСКО-контрактів – близько 1,2 млрд гривень. Середня річна економія – 35%.

  «Наразі в Парламенті зареєстровано низку законопроектів, які дозволять зняти існуючі бар’єри для ЕСКО-закупівель. Також пропонується розширити енергосервіс на комунальну сферу та енергетику. Законопроекти мають бути прийняті для відновлення цього дієвого механізму. Тим часом громадам вже зараз варто готувати проекти», - пояснив Костянтин Гура.

  Крім цього, за участю Міненерго, Держенергоефективності та партнерів розроблено ініціативу щодо створення Фонду декарбонізації.

  «Ідея полягає у тому, щоб зробити кошти з податку на викиди СО2 цільовими та реінвестувати їх у заходи для зменшення цих викидів. За оцінками експертів, якщо використати близько 900 млн грн надходжень на енергоефективні цілі, то вже через рік отримаємо у 2 рази більше суму у якості поповнень до держбюджету», - наголосив Костянтин Гура.

  Під час семінару близько 500 представників органів місцевого самоврядування дізналися особливості впровадження енергосервісу та систем енергоменеджменту у бюджетній сфері, а також сертифікації будівель.