• In English
 • Держенергоефективності з Проектом ПРООН та експертами опрацьовує шляхи доступу ЕСКО-компаній до фінансових ресурсів

  Держенергоефективності разом із представниками Проекту ПРООН з питань розвитку енергосервісу в Україні, Української асоціації енергосервісних компаній, банків та страхових компаній розпочало роботу над стимулюванням фінансування ЕСКО-проектів для повноцінного розкриття потенціалу цього ринку.

  «Так, із моменту запровадження енергосервісу у 2016 р. і по сьогодні вже укладено майже 320 ЕСКО-договорів на суму більше 350 млн грн, 70% з яких підписано у 2018 році. Проекти реалізуються у 18 регіонах країни», - озвучив останні статистичні дані щодо розвитку цього ринку Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, виступаючи на тематичному круглому столі.

  Замовники та інвестори переконуються у перевагах співпраці у рамках енергосервісу: економія енерговитрат у рамках реалізації договорів складає у середньому від 15% до 70%.

  Крім цього, Держенергоефективності працює із міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади щодо модернізації їхніх об’єктів саме завдяки ЕСКО-механізму.

  Враховуючи значний попит на ЕСКО-проекти, наразі вкрай актуальним питанням для інвесторів є доступ до фінансових ресурсів, зокрема:

  - запровадження кредитних ліній для енергосервісу;

  - страхування ризиків у рамках реалізації ЕСКО-контрактів.

  Одне із рішень у цьому питанні – запровадження механізму факторингу, що передбачає кредитування ЕСКО-проектів без заставного майна. Гарантією повернення коштів є майбутні грошові потоки за послуги енергосервісу.

  Перший договір за моделлю факторингу укладено між інвестором та  Комерційним індустріальним банком на суму близько 3 млн грн для реалізації ЕСКО-проектів у бюджетній сфері.

  Широке впровадження факторингу дозволить утричі пришвидшити темпи інвестування в енергосервіс.

  За підсумками круглого столу учасники домовилися розробити конкретні механізми, які дозволять розширити діючі фінансові інструменти, зокрема факторинг, на інші банки та спростити цю модель.